Omikron przetacza się przez Polskę. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli

Polska zbliża się do szczytu piątej fali. Codziennie padają rekordy zakażeń.

Publikacja: 23.01.2022 21:00

Omikron przetacza się przez Polskę. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli

Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Mateusz Morawiecki chce spotkać się z przedstawicielami opozycji. Tematem ma być gwałtownie rosnąca liczba osób zakażonych koronawirusem. „Skierowałem zaproszenie do przewodniczących klubów, kół parlamentarnych oraz szefów partii politycznych na wspólne spotkanie dotyczące dalszej walki z pandemią COVID-19. Spotkanie odbędzie się we wtorek w KPRM. Wierzę, że będzie owocne i pozwoli nam na podjęcie najlepszych możliwych decyzji dotyczących zdrowia i życia wszystkich Polek i Polaków” – napisał w mediach społecznościowych premier.

Platforma Obywatelska jeszcze oficjalnie nie wysłała odpowiedzi. Ta ma się pojawić w poniedziałek. Ale w niedzielę w TVN 24 Borys Budka zapewniał, że na spotkaniu „na pewno będzie jakiś przedstawiciel”. – Na poprzednim spotkaniu z panią marszałek Witek, mimo szumnych zapowiedzi, mimo wielu postulatów, nic nie postanowiono. Panu premierowi nagle wszystko się pali i wali, Rada Medyczna zrezygnowała z pracy, bo nie było żadnych realnych działań ze strony rządu, które by wypełniały jej zalecenia, dlatego pan premier wymyśli teraz, że nagle będzie konsultował się z opozycją – mówił Budka.

Sprawa jest poważna, bo sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. W sobotę resort zdrowia poinformował o 40 876 nowych zakażeniach. – Dziś blisko 41 tys. nowych zakażeń przy 151 tys. wykonanych testów – w tym 100 tys. PCR. Zlecenia na testy rosły w każdym kolejnym dniu mijającego tygodnia. W przyszłym tygodniu z całą pewnością kolejne zwyżki – skomentował dane minister zdrowia Adam Niedzielski. W niedzielę zakażonych było 34 088, ale w weekend statystyki są zaniżone. Resort zdrowia szacuje, że szczyt zakażeń będzie w lutym. Można się wówczas spodziewać dobowych zwyżek zakażeń dochodzących nawet do 140 tys. Obecnie za 35 proc. zakażeń opowiada omikron.

Czytaj więcej

Marcelina Zawisza: Rząd abdykuje przed antyszczepionkowcami

Słaba sytuacja jest także w szkołach. Choć uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej dopiero dwa tygodnie temu, już wiele zostało zamkniętych. W piątek resort edukacji i nauki poinformował, że w trybie niestacjonarnym działa 29,2 proc. szkół podstawowych i 21,4 proc. (z tej statystyki wyłączone są placówki, w których są ferie).

Jednak jak na razie nie ma żadnych specjalnych działań zmierzających do ograniczenia liczby zakażeń. Szczepienia się ślimaczą, w pełni zaszczepionych zostało 56,6 proc. Polaków. Nie wszyscy przyjęli dawkę przypominającą.

825 308 osób

było w niedzielę objętych kwarantanną

W piątek rząd ogłosił nową strategię walki z pandemią. Nie zdecydowano się jednak na wprowadzenie obowiązku szczepień. Minister Niedzielski mówił, że duże nadzieje pokłada w procedowanej właśnie w Sejmie ustawie o możliwościach testowania pracowników. – Ze strony premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jest jednoznaczna deklaracja wsparcia dla tzw. ustawy Hoca i mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu ten projekt będzie finalizowany – mówił podczas piątkowego briefingu Niedzielski.

Obecnie rząd stara się przygotować służbę zdrowia i gospodarkę na dalszy wzrost zakażeń. W tym tygodniu ruszy możliwość bezpłatnego testowania w aptekach. Nie przewiduje się natomiast testowania uczniów w szkołach, choć jesienią była w nich blisko połowa wszystkich ognisk zakaźnych.

Wprowadzono także zasadę, że pacjenci mający powyżej 60 lat w ciągu 48 godzin od zakażenia będą musieli być zbadani przez lekarza.

Skrócona zostanie także z dziesięciu do siedmiu dni kwarantanna, co pozwoli pracownikom szybciej wrócić do pracy. Obecnie na kwarantannie jest ponad 825 tys. osób.

Zdrowie
Licealista organizuje dużą konferencję. Chce obalić mity związane z niepełnosprawnością
Niemcy
Chirurg zwolniony po tym, jak do asystowania przy amputacji zatrudnił sprzątaczkę
Zdrowie
Kanada: Alarmujące wyniki badań - ptasia grypa może przenieść się na ludzi
Zdrowie
Lekarz zmarł po szczepionce na COVID. "Nie można było tego przewidzieć"
Zdrowie
100 lat pisma naukowego dla lekarzy
Zdrowie
Kongres Rzecznicy Zdrowia 2023 – wspólnie dla zmian w systemie ochrony zdrowia