Prof. Adam Witkowski
Były prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego jest popularyzatorem innowacyjnych metod leczenia w kardiologii interwencyjnej i orędownikiem zastępowania inwazyjnych zabiegów kardiochirurgicznych mniej inwazyjnymi metodami przezskórnymi.
Prof. Marian Zembala
W 2001 r. prof. Marian Zembala dokonał w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu pierwszego w Polsce udanego przeszczepienia serca i płuc jednoczasowo. Dwa lata później w Zabrzu dokonano pierwszego w Polsce przeszczepienia pojedynczego płuca, a od 2004 r. transplantacja płuc jest z wykonywana w Polsce rutynowo.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Od 1993 r. angażuje polskie społeczeństwo w dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne Polaków. Za cel statutowy obrała działalność w zakresie ochrony zdrowia polegającą na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci. W ciągu 29 finałów WOŚP zebrano ponad 1,5 mld zł, a Fundacja kupiła i przekazała do placówek ochrony zdrowia w Polsce 66 150 urządzeń. ?
Prof. Henryk Skarżyński światowej sławy otochirurg, twórca i dyrektor Światowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach, laureat II miejsca w konkursie
W ciągu minionego stulecia w polskiej medycynie było wiele wybitnych i zasłużonych osobistości. Znalezienie się wśród nich to wielki zaszczyt, ale pewnie każdy z wyróżnionych, który czuje się zażenowany, zastanawia się, dlaczego wybrano akurat jego. Mogę tylko powiedzieć, że do przeprowadzenia pierwszej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej operacji wszczepienia implantu ślimakowego przywracającej słuch osobie głuchej, która miała miejsce w 1992 r., a potem, w 2002 r., do pierwszego na świecie wszczepienia implantu ślimakowego w częściowej głuchocie u osoby dorosłej oraz u dziecka, potrzebne były wiedza, umiejętności i odwaga. Ale ogromne znaczenie miało wsparcie bardzo wielu osób i instytucji, bez których nigdy by się to nie udało. Wszystkim im bardzo dziękuję. Dodam, że nie były to wydarzenia jednorazowe. Od ponad 18 lat wykonujemy najwięcej w świecie operacji poprawiających słuch. Jeśli chodzi o specjalności, które reprezentuję, a więc otolaryngologię, otolaryngologię dziecięcą, audiologię i foniatrię, polscy pacjenci mają dostęp do najnowszych technologii często jako pierwsi albo jedni z pierwszych w świecie. To zasługa tego, co udało się zrobić w ciągu ostatnich 30 lat realizacji programu leczenia głuchoty, częściowej głuchoty, a tak naprawdę całej otochirurgii dziecięcej, gdzie powstała polska szkoła otochirurgii w nauce światowej.
prof. Jan Kimpen lekarz pediatra, Chief Medical Officer, Royal Philips
Philips jest globalnym liderem w dziedzinie technologii dla ochrony zdrowia. Naszym celem jest poprawa zdrowia i jakości życia ludzi poprzez udostępnienie im istotnych innowacji. Do 2030 r. chcemy przyczynić się do poprawy poziomu życia 2,5 mld ludzi na całym świecie. Wysiłki koncentrujemy na realnych potrzebach i pragniemy, aby dzięki naszym rozwiązaniom systemy opieki zdrowotnej mogły osiągać swoje cztery najważniejsze cele, jakimi są większe zadowolenie pacjentów z jakości opieki zdrowotnej, poprawa wyników leczenia, obniżenie kosztów opieki oraz zapewnienie lepszych warunków pracy personelowi medycznemu. Fakt, że nagrody w konkursie „Rzeczpospolitej" i firmy Philips „100 lat medycznych innowacji w Polsce" wręczane są właśnie w Zabrzu jest w pewien sposób symboliczny. Przyjeżdżającemu do Zabrza udziela się duch innowacji. Nic dziwnego – to przecież miasto pierwszego udanego przeszczepu w Polsce i jednego z pierwszych udanych przeszczepów na świecie. Dla mnie, jako lekarza, wielkim zaszczytem jest móc zasiadać na tej samej sali z prof. Zembalą, który w 1985 r. przeprowadził ten zabieg wspólnie z prof. Religą. Żeby utrzymywać się w awangardzie postępu technologicznego w medycynie, Philips potrzebuje silnych, kreatywnych partnerów. Jestem pewien, że dzięki otwarciu Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia Zabrze znane będzie na całym świecie nie tylko jako wzorcowy ośrodek kardiochirurgiczny, ale także z przełomowych innowacji medycznych. ?
Michał Grzybowski prezes Philips Polska
W całej 130-letniej historii istnienia firmy Philips skupienie na innowacjach i realizacja projektów we współpracy ze strategicznymi partnerami zawsze dawały początek niesamowitym inicjatywom, które zmieniały ludzkie życie i otaczający nas świat. Innowacje i partnerstwo to także dwa kluczowe słowa, charakteryzujące naszą współpracę z Politechniką Śląską, z którą od lat ramię w ramię pracujemy nad rozwojem innowacji w obszarze medycyny w Polsce. Otwarcie Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia jest zwieńczeniem wielu lat naszego partnerstwa. To dla nas olbrzymi zaszczyt i przywilej móc wspierać działania Politechniki Śląskiej. Jeszcze większym zaszczytem jest to, że od teraz wspólnie będziemy tworzyć unikatowe rozwiązania i innowacje, oferując nową jakość medycyny dla personelu medycznego i pacjentów, a wszystko to za sprawą obiektu, który właśnie otwieramy. Patrząc w przyszłość, inspirujemy się przeszłością, szczególnie historią ostatnich stu lat polskiej medycyny i jej wybitnych osiągnięć, dla której areną stało się właśnie Zabrze. Cieszymy się, że wspólnie z dziennikiem „Rzeczpospolita" mogliśmy uhonorować najwybitniejszych naukowców i lekarzy, którzy pomogli rozwinąć światową naukę, przy okazji ratując miliony istnień ludzkich. Konkurs „100 lat medycznych innowacji w Polsce", organizowany przez „Rzeczpospolitą" wspólnie z Philips, pozwala przypomnieć ich osiągnięcia i zrozumieć, jaką rolę polscy naukowcy odgrywają w historii rozwoju światowej medycyny. ?