Badacze porównali nawyki oglądania telewizji u ponad 6 tys. Brytyjczyków urodzonych w 1970 roku. Pierwsza tura eksperymentu miała miejsce wówczas, kiedy badani ukończyli dziesiąty rok życia. Naukowcy powtórzyli testy, kiedy ludzie z grupy badawczej mieli 42 lata.
Zdaniem autorów jest to pierwsze badanie na temat wpływu oglądania telewizji na zdrowie, które korzysta z bardzo dużej, reprezentatywnej grupy dzieci i dorosłych.
– Nasza praca wskazuje, że zachowania rodziców mogą przynajmniej częściowo wpłynąć na oglądalność telewizji przez dzieci ponad trzy dekady później – powiedział BBC News dr Mark Hammer z University College London (UCL).
Wniosek z tych badań, przekonują ich autorzy, jest jednoznaczny: rodzice powinni zadbać o zwiększenie aktywności fizycznej dzieci, aby jako dorośli zachowali sprawność i zdrowie.
– Zróbmy coś, aby wyprzeć telewizję – apeluje dr Lee Smith, także z UCL. – Wieczorem, kiedy rodzice mają zwyczaj zasiadać przed telewizorem, zamiast tego powinni spróbować iść na spacer. A jeśli nie ma takiej możliwości, warto spróbować aktywnych gier komputerowych, wszystkiego, co się wiąże z wydatkowaniem energii.