Otyli niewolnicy telewizora

Mało aktywne fizycznie dzieci 30 lat później spędzają przed telewizorem długie godziny – sugerują badania brytyjskie.

Publikacja: 16.03.2015 20:09

Otyli niewolnicy telewizora

Foto: Fotorzepa, Bartek Sadowski

Badacze porównali nawyki oglądania telewizji u ponad 6 tys. Brytyjczyków urodzonych w 1970 roku. Pierwsza tura eksperymentu miała miejsce wówczas, kiedy badani ukończyli dziesiąty rok życia. Naukowcy powtórzyli testy, kiedy ludzie z grupy badawczej mieli 42 lata.

Zdaniem autorów jest to pierwsze badanie na temat wpływu oglądania telewizji na zdrowie, które korzysta z bardzo dużej, reprezentatywnej grupy dzieci i dorosłych.

– Nasza praca wskazuje, że zachowania rodziców mogą przynajmniej częściowo wpłynąć na oglądalność telewizji przez dzieci ponad trzy dekady później – powiedział BBC News dr Mark Hammer z University College London (UCL).

Wniosek z tych badań, przekonują ich autorzy, jest jednoznaczny: rodzice powinni zadbać o zwiększenie aktywności fizycznej dzieci, aby jako dorośli zachowali sprawność i zdrowie.

– Zróbmy coś, aby wyprzeć telewizję – apeluje dr Lee Smith, także z UCL. – Wieczorem, kiedy rodzice mają zwyczaj zasiadać przed telewizorem, zamiast tego powinni spróbować iść na spacer. A jeśli nie ma takiej możliwości, warto spróbować aktywnych gier komputerowych, wszystkiego, co się wiąże z wydatkowaniem energii.

Autorzy badania przyznają, że wśród dzisiejszych dzieci oglądanie telewizji jest mniej popularne niż spędzanie czasu przed komputerem, tabletem czy smartfonem. Ale – jak podkreśla dr Smith – problem pozostaje ten sam. Komputery i telefony są po prostu innym sposobem relaksu, który nie wymaga ruchu.

W wielodyscyplinarnych badaniach w ramach projektu „1970 British Cohort Study" naukowcy zbierają informacje na temat sytuacji finansowej, zdrowia, aktywności fizycznej, wykształcenia i rozwoju społecznego obywateli urodzonych w ciągu jednego miesiąca, jednego roku w Anglii, Szkocji i Walii. Uczestnicy badania zostali zważeni, zmierzeni, a rodzice wypytani o stan zdrowia swoich pociech. Pojawiło się też pytanie, jak często dzieci oglądają telewizję i czy uprawiają jakieś sporty.

Gdy badani mieli 42 lata, badacze poprosili ich o podanie aktualnej wagi i odpowiedź na ankietę dotyczącą zdrowia, aktywności fizycznej i uprawianych sportów oraz czasu spędzanego przed telewizorem.

Okazało się, że dzieci, które mając dziesięć lat, oglądały przez dłuższy czas telewizję, również w życiu dorosłym spędzały więcej niż trzy godziny dziennie przed ekranem. Ci ludzie częściej oceniali swoje zdrowie jako niezbyt dobre i częściej skarżyli się na nadwagę czy otyłość. 42-letni synowie i córki robotników dwukrotnie częściej oglądali telewizję ponad trzy godziny dziennie niż dzieci menedżerów, nawet wtedy gdy sami zostali lepiej wykształceni niż ich rodzice.

– Matki i ojcowie, którzy byli robotnikami, a musieli być aktywni fizycznie w pracy, w domu spędzali więcej czasu przed telewizorem – tłumaczy dr Hammer. – A ich dzieci dzisiaj realizują ten sam model spędzania wolnego czasu. To bardzo ważne, żeby dzieci były aktywne.

Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Obszary medyczne
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego