Nie śpię, bo się martwię: jakość snu w Polsce spada. Jak wypadamy na tle Europy?

Z najnowszego raportu firmy Stada wynika, że Polacy śpią się coraz gorzej. Co spędza nam sen z powiek? Mamy też jeden z najniższych w Europie wskaźników dobrego zdrowia psychicznego.

Publikacja: 29.09.2023 12:26

Odsetek Polaków, którzy oceniają jakość swojego snu jako dobrą maleje – obecnie uważa tak niespełna

Odsetek Polaków, którzy oceniają jakość swojego snu jako dobrą maleje – obecnie uważa tak niespełna dwie trzecie Polaków. To wynik poniżej europejskiej średniej, która z kolei rośnie.

Foto: Ben Blennerhassett Unsplash

Wśród Europejczyków wzrosła świadomość tego, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie – również psychiczne. Z szeroko zakrojonego badania wśród mieszkańców kilkunastu europejskich krajów wynika jednak, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak istotny jest w tym kontekście zdrowy, regenerujący sen.

Co więcej, jakość snu Polaków plasuje się poniżej średniej europejskiej – i spada. Kiepsko przedstawia się również nasze zdrowie psychiczne.

Polacy śpią coraz gorzej

Jak oceniamy stan własnego zdrowia, jaką mamy wiedzę na jego temat i w jaki sposób o nie dbamy? Odpowiedzi na te i inne pytania postanowili poznać analitycy z niemieckiej firmy farmaceutycznej Stada.

Czytaj więcej

„Biorę urlop, żeby się wyspać”. Turystyka dla niewyspanych to nowy fenomen

Od połowy marca do połowy maja 2023 roku internetowe ankiety przeprowadzono wśród mieszkańców 15 państw – głównie z Europy, ale również w USA, Uzbekistanie i Kazachstanie. W każdym kraju przebadano reprezentatywną grupę około dwóch tysięcy respondentów w wieku od 18 do 99 lat.

Kwestionariusz zawierał ponad 30 pytań. Respondentów pytano między innymi o ich wiedzę na temat różnych aspektów zdrowia, profilaktykę zdrowotną czy wreszcie o wojnę i kryzys gospodarczy – między innymi w kontekście zdrowia psychicznego.

Pytania dotyczyły również subiektywnej oceny jakości snu badanych. Okazuje się, że tylko 64 procent Polaków określa ją jako „dobrą” – mniej o trzy procent niż rok temu. Jakość snu Polaków utrzymuje się więc poniżej średniej europejskiej, która wynosi 70 procent (wzrost o pięć procent od 2022 roku).

Na takim samym poziomie utrzymuje się jakość snu w Niemczech, sytuacja jest podobna również w Portugalii (64 procent) i Szwajcarii (66 procent). Najgorzej śpią mieszkańcy Wielkiej Brytanii, gdzie tylko 59 procent respondentów określiło jakość swojego snu jako „dobrą”. Z kolei najlepiej wyspanymi narodami okazali się Uzbekowie (87 procent), Kazachowie (86 procent) i Serbowie (80 procent).

Dla kontrastu, wszystkie te wyniki idą w parze z niedostateczną świadomością Europejczyków na temat konsekwencji niedosypiania – zwłaszcza w kwestii zdrowia psychicznego. Zaledwie 46 procent Europejczyków ma świadomość, że może ono prowadzić do frustracji i depresji.

Co wpływa na jakość snu Polaków?

Badania firmy Stada potwierdziły dość oczywisty związek przyczynowo-skutkowy: kiepsko się wysypiamy, bo nurtują nas różnego rodzaju zmartwienia, przede wszystkim te natury finansowej. Aż 74 procent respondentów określających swoją sytuację ekonomiczną jako dobrą deklaruje jednocześnie dobrą jakość snu, co z kolei dotyczy już tylko 61 procent osób, które zmagają się z problemami finansowymi.

Europejczycy obawiają się również wojny i konfliktów geopolitycznych. Nie ma zaskoczenia, że w największym stopniu dotyczy to Polaków (65 procent) i Rumunów (56 procent), czyli narodów graniczących z Ukrainą.

Wszystko to przekłada się na jakość zdrowia psychicznego. Najniższy wynik zanotowano w Polsce, a także w Czechach i Wielkiej Brytanii. Tylko 57 procent mieszkańców tych krajów określa swoje zdrowie psychiczne jako „dobre”.

Mimo to w skali całej Europy sytuacja przedstawia się pozytywnie. W 2023 roku 67 procent Europejczyków określa stan swojego zdrowia psychicznego jako „dobry” lub „bardzo dobry” – aż o dziesięć procent więcej niż przed rokiem. Z kolei 23 procent deklaruje, że czuje się „nieźle”, zaś 10 procent – „kiepsko”.

Najlepszym zdrowiem psychicznym cieszą się Rumuni i Serbowie. Jako „dobre” określa je odpowiednio 86 i 80 procent respondentów z tych krajów, zaliczając 15- i aż 22-procentowe wzrosty. W żadnym z badanych krajów nie zanotowano przy tym spadku subiektywnej oceny zdrowia psychicznego w przeciągu ostatniego roku.

Wśród Europejczyków wzrosła świadomość tego, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie – również psychiczne. Z szeroko zakrojonego badania wśród mieszkańców kilkunastu europejskich krajów wynika jednak, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak istotny jest w tym kontekście zdrowy, regenerujący sen.

Co więcej, jakość snu Polaków plasuje się poniżej średniej europejskiej – i spada. Kiepsko przedstawia się również nasze zdrowie psychiczne.

Pozostało 88% artykułu
Zdrowie & uroda
Moda na rezonans magnetyczny: nowy symbol statusu i bogactwa
Zdrowie & uroda
Generacja Z nie chce się zestarzeć. „Anti-aging” to nowy, zaskakujący trend
Zdrowie & uroda
Król Karol III wybrał osobistego lekarza. To specjalista od homeopatii
Zdrowie & uroda
Nowy trend w Dolinie Krzemowej. Pomiary testosteronu i walka o ocalenie męskości
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Zdrowie & uroda
Najlepsze kraje dla niewyspanych w nowym raporcie. Na czele wcale nie Europa