Ten rok zasiłkowy jest dłuższy niż poprzednie o miesiąc. Zgodnie bowiem z art. 45 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (DzU z 2007 r. nr 192, poz. 1378) okres zasiłkowy rozpoczynający się 1 września 2007 r. został przedłużony do 30 września br. Ma to związek z przywróceniem Funduszu Alimentacyjnego, z którego świadczenia będą przyznawane od października.

Powoduje to pewne zamieszanie, jeśli chodzi o przyznawanie zaliczek alimentacyjnych, szczególnie w wypadku osób pełnoletnich. Gminy będą musiały bowiem zbadać we wrześniu, czy dana osoba kontynuuje naukę, i wydać ponowne decyzje ustalające, czy w związku z tym ma prawo do zaliczki za ten miesiąc. Decyzje te będzie wydawać z urzędu, nie trzeba więc składać dodatkowego wniosku. Jeśli zainteresowany dostarczy odpowiednie zaświadczenie – o kontynuacji nauki w szkole od września lub o kontynuacji studiów (od drugiego roku w górę) – to zachowa prawo do pomocy.

Są jednak osoby, które nie otrzymają za wrzesień zaliczki – chodzi o absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, nawet wówczas, gdy dostaną się na wyższą uczelnię. Wynika to z tego, że rok akademicki zaczyna się o miesiąc później, niż kończy się rok szkolny. We wrześniu te osoby nie będą już uczniami, a jeszcze nie uzyskają statusu studenta. Nie będą więc uprawnione do zaliczki. Wyjątkiem są tu absolwenci z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Jak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, nabędą oni prawo do zaliczki też za wrzesień na podstawie odpowiednio stosowanego art. 24 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Ta grupa absolwentów będzie uprawniona do pomocy z przywróconego Funduszu Alimentacyjnego, ale dopiero od października. Świadczenia będą bowiem wypłacane, gdy uprawniony kontynuuje naukę do ukończenia 25 lat (art. 9 ustawy). Będą to zresztą kwoty większe (do 500 zł) i szerzej dostępne ze względu na wyższe kryterium dochodowe (725 zł na osobę w rodzinie). Może się więc zdarzyć, że osoby, które nie miały prawa do zaliczki (podstawowa wysokość to 170 zł) ze względu na poziom dochodów (tu kryterium wynosi 583 zł), dostaną świadczenia alimentacyjne.

Przypomnijmy, że ci, którzy nienależnie pobiorą świadczenie, muszą je zwrócić z ustawowymi odsetkami.