ELSA już po raz 12. zorganizowała Dni Edukacji Prawniczej. Konferencja, w trakcie której podsumowano przebieg tegorocznej imprezy, odbyła się w ostatni piątek w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego. „Rzeczpospolita” objęła nad tym wydarzeniem patronat medialny.
Otworzył ją prezes Trybunału Konstytucyjnego.
– Na kształt prawa wpływa m.in. wiedza o danym społeczeństwie i historii kraju, ale także wartości zawarte w konstytucji, na których straży stoi Trybunał – mówił Bohdan Zdziennicki. – To wielka władza, ale i odpowiedzialność Trybunału – dodał.
Jednym z punktów programu konferencji było nadanie tytułu Mecenasa Edukacji Prawniczej. W ten sposób ELSA wyróżnia kancelarie, instytucje i firmy angażujące się w propagowanie wiedzy prawniczej. W tym roku wśród laureatów znalazły się takie instytucje jak Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny oraz samorządy prawnicze. [b]Również Presspublica sp. z o. o., jako wydawca „Rz”, otrzymała ten tytuł za wspieranie edukacji prawniczej w Polsce w 2008 roku – nagrodę odebrała szefowa żółtych stron Ewa Usowicz.[/b] Spośród kancelarii i firm konsultingowych nagrody w tym roku ELSA przyznała 16.
Na konferencji zaprezentowane zostały także opinie studentów o prawniczym rynku pracy w Polsce oraz oceny kancelarii i pracodawców, jak absolwenci prawa przygotowani są do pracy na współczesnym rynku. Przykładowo w ocenie prestiżu zawodów prawniczych niezmiennie od kilku lat na pierwszym miejscu studenci wymieniali zawód sędziego, przed adwokatem, notariuszem i radcą prawnym. Jednakże zdecydowana większość ankietowanych wybrałaby zawód adwokata, przed zawodem radcy, notariusza i sędziego. Z kolei na pytanie o plany życiowe po zakończeniu studiów 53 proc. badanych wskazało, że chce przystąpić do egzaminu na aplikację. To mniej niż w latach ubiegłych, bo na taką ścieżkę kariery wskazywało 58 proc. badanych w 2007 i aż 64 proc. w 2006 roku.