Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od metody, którą podatnik wykorzystuje w celu kalkulacji różnic kursowych.
Inny kurs obowiązywał będzie podatnika ustalającego różnice kursowe na podstawie regulacji ustawy o CIT (tzw. metoda podatkowa), a inny podatnika, który w celu ustalenia różnic kursowych bazuje na przepisach o rachunkowości (tzw. metoda rachunkowa).
Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o CIT przychody uzyskane w walutach obcych przelicza się na złote z wykorzystaniem średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Określenie właściwego kursu dla przeliczenia korekty przychodu uzależnione jest więc od ustalenia, czy w wyniku wystawionej faktury korygującej podatnik uzyskuje przychód (tj. czy z faktury korygującej wynika zwiększenie przychodu), a także od momentu, w którym przychód ten powinien zostać rozpoznany.
W sytuacji gdy faktura przewiduje zmniejszenie przychodu (faktura korygująca została wystawiona in minus), należy przyjąć, że jedynym momentem, w którym podatnik uzyskał przychód podatkowy, jest dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności (tj. dzień, w którym zgodnie z art. 12 ust. 3a należało rozpoznać przychód wynikający z faktury pierwotnej).