Taką opinię wyraził rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przed rozprawą w sprawie obywateli Włoch, którzy chcieli wykonywać w swojej ojczyźnie hiszpański odpowiednik zawodu adwokata (sygnatura akt C-58/13 i C-59/13).
Na Teneryfie nie ma aplikacji
Angelo Alberto Torresi i Pierfrancesco Torresi skończyli uniwersyteckie studia prawnicze w Hiszpanii. Następnie uzyskali wpis w charakterze „abogado ejerciente" (praktykującego prawnika) w izbie adwokackiej w Santa Cruz na Teneryfie. Parę miesięcy później zwrócili się do rady adwokackiej w Maceracie we Włoszech o wpis na specjalną listę adwokatów, którzy uzyskali kwalifikacje za granicą. Powoływali się na włoski dekret ustawodawczy nr 96 z 2001 r. wdrażający dyrektywę o wykonywaniu zawodu prawnika. Dyrektywa ułatwia prawnikom, wykonywanie zawodu w państwie członkowskim innym niż to, w którym zostały zdobyte kwalifikacje zawodowe.
Ponieważ lokalna rada adwokacka nie podjęła decyzji w wymaganym terminie, A. i P. Torresi złożyli zażalenia do Consiglio Nazionale Forense (CNF) , czyli włoskiej krajowej rady adwokackiej. Ta z kolei zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy dyrektywa o wykonywaniu zawodu prawnika zabrania państwom członkowskim odmawiania, z powodu nadużycia prawa, wpisu na listę adwokatów swoim obywatelom, którzy wkrótce po uzyskaniu tytułu zawodowego w innym państwie członkowskim wracają do kraju pochodzenia.
Pytać Trybunał może nie tylko sąd
W wydanej dziś opinii rzecznik generalny Nils Wahl najpierw wyjaśnił, dlaczego Trybunał Sprawiedliwości jest właściwy do rozpatrzenia sprawy, która została przedłożona przez CNF, który nie jest wszak sądem krajowym, lecz organem samorządu zawodowego prawników w Włoszech.
- Mimo że w skład CNF wchodzą prawnicy, a organ ten rozstrzyga o wnioskach prawników ubiegających się o wpis na listę adwokatów, może on jednak zostać uznany za wystarczająco niezawisły i bezstronny ze względu na istnienie pewnych gwarancji proceduralnych. W rezultacie CNF spełnia te same kryteria co krajowe sądy i tym samym może kierować do Trybunału Sprawiedliwości wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w kwestiach dotyczących prawa Unii Europejskiej – uznał rzecznik.