Wiceminister finansów Jarosław Neneman wyjaśniał w odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 8162, kiedy doradca nie zapłaci VAT.
Zgodnie z interpretacją ogólną MF (PT3.8101.2.2015.AEW.16), podmioty świadczące wyłącznie usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji podatkowych lub też sporządzające zeznania podatkowe, a nie świadczące usług doradczych, są zwolnione z VAT, o ile ich roczne obroty nie przekroczą 150 tys. zł.
Z takim stanowiskiem nie zgadza się część doradców. Według nich, nie można prowadzić biura rachunkowego bez udzielania porad podatkowych. Pierwsza porada jest udzielana już na początku, jaki wybrać podatek i jakie ewidencje. W efekcie doradcy obawiają się, że będą przegrywać z konkurencją ze strony biur rachunkowych, których usługi bez VAT będą tańsze o 23 proc.
Wiceminister Jarosław Neneman wskazał w odpowiedzi, że prawo do zwolnienia nie zależy od statusu danego podmiotu ani jego uprawnień.
Jego zdaniem, ze zwolnienia z VAT skorzysta również doradca podatkowy, który zajmuje się wyłącznie usługowym prowadzeniem ksiąg i innych ewidencji do celów podatkowych i nie będzie świadczył usług doradczych ani prawniczych. - Ustawa o VAT nie prowadzi do różnicowania podmiotów świadczących podobne usługi ze względu na ich status - napisał.