Prokurator był ścigany za wystąpienie na wiecu. Jest orzeczenie SN

Prokurator Robert Kmieciak z Zielonej Góry był bezzasadnie ścigany za wystąpienie na wiecu w obronie wolnych sądów - stwierdziła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

Publikacja: 25.05.2023 10:21

Prokurator był ścigany za wystąpienie na wiecu. Jest orzeczenie SN

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Robert Kmieciak to były szef zielonogórskiej prokuratury rejonowej. Był nim do 2016 roku. Gdy władzę nad prokuraturą przejął Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, został odwołany z tego stanowiska. Obecnie jest członkiem niezależnego stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia.

Kmieciak zarzut dyscyplinarny uchybienia godności urzędu prokuratora dostał za udział w grudniu 2019 r. w manifestacji pod sądem w Zielonej Górze. Wtedy w całej Polsce odbywały się pikiety poparcia dla sędziów i w obronie praworządności.

Prokurator na manifestacji pod sądem w Zielonej Górze mówił m.in. o tym, jaka powinna być niezależna prokuratura i jak powinni zachowywać się niezależni prokuratorzy. Wskazywał, że prokurator nie powinien ulegać pozamerytorycznym dyspozycjom oraz że w ramach prowadzonych postępowań powinien chronić prawa mniejszości, w tym etnicznych i seksualnych. Podkreślał też, że prokurator w swojej pracy nie powinien pozycjonować stron ze względu na partyjną przynależność.

Czytaj więcej

Prokurator wystąpił w obronie wolnych sądów. Jest orzeczenie sądu

Rzecznik Dyscyplinarny żądał wymierzenia mu kary nagany. W październiku ubiegłego roku Sąd Dyscyplinarny uznał, że wolność słowa nie została przekroczona, a wypowiedź prokuratura była wyważona.

Jak informuje portal oko.press, od tego orzeczenia odwołała się rzeczniczka dyscyplinarna i w środę 24 maja 2023 roku odbyła się sprawa odwoławcza w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.

Prokurator Robert Kmieciak został ostatecznie uniewinniony z zarzutów dyscyplinarnych. "Izba prawomocnie orzekła, że nie naruszył on godności urzędu prokuratora i nie przekroczył granic wolności słowa, mówiąc na wiecu o tym, jaka powinna być prokuratura" - podaje portal. 

Czytaj więcej

SN uniewinnił prokurator. W tle proces lekarzy ojca ministra Ziobry
Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach