To reakcja samorządu radcowskiego na kryzys migracyjny na Podlasiu.

– Sytuacja na granicy tworzy wiele problemów prawnych. Organizacje pozarządowe, medycy ratujący życie uchodźców czy tamtejsi mieszkańcy działają bardzo spontaniczne i często nie radzą sobie z kontekstem normatywnym. Chcemy ich wspierać i służyć profesjonalnym doradztwem – mówi Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. – W punkcie pracuje dwóch radców prawnych, są dostępni 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu – informuje dalej.

Jedna z osób odpowiedzialnych za koordynację akcji, mec. Magdalena Bartosiewicz, wskazuje, że zaangażowani w pomoc prawnicy będą ściśle współpracować z wszystkimi osobami zainteresowanymi rozwiązaniem kryzysu na granicy.

– Będziemy w terenie, gdy tylko otrzymamy informację, że ktokolwiek natknął się na cudzoziemców, którzy chcą spotkać się z prawnikiem i złożyć np. wnioski o ochronę międzynarodową. Będziemy również udzielać pomocy prawnej osobom w strzeżonych ośrodkach Straży Granicznej i wspierać ich w przygotowaniu wniosków o przeniesienie do ośrodków otwartych, jeżeli będą do tego podstawy – wylicza.

O pomoc będą mogli się zwrócić także okoliczni mieszkańcy. – Jeśli ktoś spotka w przygranicznym lesie grupę cudzoziemców, może udzielić im pomocy humanitarnej, polegającej na udzieleniu schronienia, pomocy medycznej, pożywienia czy napojów. Bardzo często nie jest jasne dla pomagających, jakie jeszcze obowiązki spoczywają na nich w takiej sytuacji. Dlatego warto skontaktować się z prawnikiem z naszego centrum – wskazuje mec. Bartosiewicz.

Czytaj więcej

Adwokaci z Podlasia działają na granicy