W odpowiedzi na interpelację Arkadiusza Myrchy i grupy innych posłów KO pierwszy zastępca prokuratora generalnego, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, odpisał, że "podanie dokładnych danych dotyczących sprzedaży oraz ceny zakupu jest niemożliwe z uwagi na wiążącą Prokuraturę Krajową tajemnicę przedsiębiorstwa".

O poznanie kosztu zakupu budynku przy ul. Postępu 3 w Warszawie walczyło też stowarzyszenie prokuratorów Lex Super Omnia.

- Pytaliśmy o to Prokuraturę Krajową m.in. w piśmie z 29 stycznia 2019 r. Odpowiedziano nam, że to, o co wnioskujemy, nie jest informacją publiczną. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego ta informacja jest tak ukrywana - przyznaje w rozmowie z portalem "Wirtualna Polska" prokurator Iwona Palka ze stowarzyszenia Lex Super Omnia.

Czytaj więcej

Nowa siedziba Prokuratury Krajowej

Przypomnijmy, że biurowiec przy ul. Postępu na stołecznym Służewcu został zakupiony w grudniu 2017 r. Prokuratura długo czekała na przeprowadzkę, gdyż biurowiec z 2005 r. wymagał gruntownego remontu.

Nowa siedziba PK ma sześć kondygnacji nad ziemią (plus nadbudówka) oraz trzy kondygnacje podziemne. Składa się tak naprawdę z dwóch budynków oraz łącznika między nimi.

A ile za nią zapłacono? Dziennikarze wp.pl dotarli do danych z aktu notarialnego. Wynika z nich, że Prokuratura Krajowa zapłaciła za budynek przy ul. Postępu 3 dokładnie 135,7 mln zł. 

Portal zwraca uwagę, że to nie koniec wydatków związanych z nieruchomością. Na stronach Prokuratury Krajowej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości dziennikarze znaleźli jeszcze przynajmniej sześć przetargów związanych z przebudową i remontem nowej siedziby PK. Dotyczą m.in. przebudowy i rozbudowy instalacji elektrycznej, dostawy i wykonania instalacji klimatyzacji oraz wentylacji. Łącznie opiewają na 34 mln zł.

Wcześniej siedzibą Prokuratury Krajowej był dawny budynek Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przy ul. Rakowieckiej.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ