- W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zostało wszczęte dochodzenie w sprawie nawoływania do popełnienia występku poprzez opublikowanie za pośrednictwem internetowego portalu społecznościowego Twitter wezwania do naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych w osobach Komendanta Głównego Straży Granicznej i Komendanta Podlaskiego Oddziału SG oraz ich publiczne znieważenie poprzez określenie ich słowem uznanym za obelżywe - przekazała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie zapowiadał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

"Z polecenia Ministra Kamińskiego służby prawne MSWiA przygotowują zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znieważenia funkcjonariuszy publicznych oraz nawoływania do nienawiści przez mec. Piotra Barczaka. Nie będzie pobłażania dla takich zachowań" – pisał Wąsik na Twitterze.

Wszczęcie śledztwa polecił zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Sierak.

Jak informowaliśmy wczoraj, warszawski adwokat Piotr Barczak zamieścił na Twitterze serię wpisów, w których opublikował zdjęcie szefa podlaskiego oddziału SG Andrzeja Jakubaszka oraz komendanta głównego Straży Granicznej, gen. dyw. Tomasza Pragi. Napisał, że drugi z nich jest „bezpośrednio odpowiedzialny za torturowanie uchodźców w Usnarzu Górnym". „Wiecie co robić kiedy spotkacie ich na ulicy". W kolejnym tweecie sprecyzował, że chodziło mu o "splunięcie w twarz (lub pod nogi), bo hańbią polskie państwo i polski mundur".

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Przemysław Rosati skierował sprawę wpisów  do Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury w celu podjęcia stosownych czynności w postępowaniu dyscyplinarnym.