Projekt nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B9C16F4674AED5FF6805329A12482DCF?id=161610]ustawy o rzecznikach patentowych[/link], który czeka na rozpatrzenie przez rząd, wprowadza mechanizm zewnętrznego ustalania opłaty za aplikację rzecznikowską.
Obecnie o wysokości opłaty decyduje organizator aplikacji, czyli samorząd rzeczników patentowych. Resort gospodarki chce, by zdecydował o niej w rozporządzeniu prezes Rady Ministrów po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Rzeczników Patentowych. Opłata roczna nie może być jednak wyższa niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (w 2009 r. wyniosło ono 3102, 96 zł). Na uzasadniony wniosek aplikanta KRRP będzie mogła obniżyć opłatę, odroczyć jej płatność lub rozłożyć na raty.
Zgodnie z projektem zmienią się też zasady przeprowadzania egzaminu konkursowego, którego pozytywny wynik będzie gwarantował wpis na listę aplikantów. Maksymalną granicę opłaty za egzamin ustali też premier po uzyskaniu opinii KRRP. Nie będzie ona mogła być wyższa niż 0,3 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
Egzamin konkursowy ma się składać z części pisemnej i ustnej. Sprawdzi znajomość zadań rzecznika patentowego i zasad wykonywania tego zawodu, podstaw prawa własności przemysłowej, elementw wiedzy technicznej i prawa konstytucyjnego oraz znajomość jednego z trzech językw (angielskiego, francuskiego lub niemieckiego).
Aplikację kończyć będzie egzamin kwalifikacyjny, który obejmie między innymi prawo i postępowanie: cywilne, administracyjne, gospodarcze, prawo europejskie i międzynarodowe w zakresie ochrony własności przemysłowej. Część ustna egzaminu to odpowiedzi na wylosowany zestaw dziesięciu pytań. Na pisemnej ma zostać sporządzona dokumentacja zgłoszenia wynalazku do ochrony i pismo procesowe oraz opinia prawna. Opłata za kwalifikacyjny egzamin nie będzie mogła być wyższa niż 0,4 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Jej wysokość także określi prezes Rady Ministrów.