W najbliższy piątek wchodzi w życie nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Zmienia ona m.in. zasady wydawania zezwoleń na przejazd pojazdów nienormatywnych.
– Będą wydawane m.in. przez starostów, prezydentów miast na prawach powiatu – informuje Tadeusz Jarmuziewicz, wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. – A także przez zarządcę właściwego dla drogi, po której taki przejazd ma być wykonywany – dodaje wiceminister.
Siedem kategorii
Nowelizacja wprowadza, po raz pierwszy do przepisów prawa, definicje pojazdu nienormatywnego. W skrócie: są to pojazdy, których wymiary, masa całkowita lub nacisk na oś są większe od dopuszczalnych. Pojazdem takim może być także ciągnik rolniczy (sam lub z przyczepą) i pojazd wolnobieżny.
Aby jeździć legalnie po drogach takim pojazdem, należy uzyskać zezwolenie z jednej z siedmiu kategorii.
Zezwolenie kategorii I uprawnia do przejazdu wyłącznie po drodze gminnej, powiatowej lub wojewódzkiej wskazanej w jego treści. Wydaje je zarządca drogi (np. wójt, starosta lub marszałek województwa). Zezwolenia kategorii I wydaje się na miesiąc, sześć miesięcy lub 12 miesięcy.