Można budować wiatraki 700 metrów od zabudowań

Ustawa o inwestycjach w  elektrownie wiatrowe wchodzi w życie. Minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań może wynieść 700 metrów.

Publikacja: 21.04.2023 03:00

Można budować wiatraki 700 metrów od zabudowań

Foto: Adobe Stock

Akt prawny zmieniający niesławną ustawę odległościową 10H daje możliwość rozwoju farm wiatrowych na lądzie i zwiększa bezpieczeństwo energetyczne. Jest też jednym z kamieni milowych KPO.

– Zmieniła się odległość budowy wiatraków od budynków do nie mniejszej niż 700 m. Ustawa zapewni też przekazywanie pełnej informacji o planowanej inwestycji mieszkańcom okolicznych terenów – mówi szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Czytaj więcej

Powrót do pomysłu referendów dobije wiatraki i gminy

Zdaniem ekspertów to teoria. W praktyce stawianie wiatraków będzie zdeterminowane nie tylko ustawą wiatrakową, ale też ustawą planistyczną, której jeszcze nie ma. Zmiana dopuszczalnej odległości na etapie sejmowym z planowanych 500 do 700 m spowodowała, że większość miejscowych planów przewidujących lokalizację elektrowni wiatrowych trzeba będzie zmienić.

– Jeżeli będziemy musieli zmienić plany, na trzy lata lub dłużej pozbawimy się możliwości przyciągnięcia inwestorów – komentuje Dawid Litwin, wójt gminy Potęgowo na Pomorzu.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"