W połowie grudnia 2022 r. Rada Miasta przyjęto stanowisko w sprawie apelu o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta Częstochowy.
"W związku z rosnącymi, niezależnie od miasta, kosztami obsługi systemu edukacji, Rada Miasta Częstochowy apeluje do Premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta Częstochowy" - czytamy w uchwale.
Czytaj więcej
Jeśli są rodzice, którzy chcą korzystać ze szkolnej infrastruktury, aby zapewnić swoim dzieciom e...
Radni argumentowali, że roczne koszty 131 etatów nauczycieli religii (księży, sióstr oraz katechetów) to ponad 9,5 mln zł, z czego miasto pokrywa 30 proc. (blisko 3 mln zł z dochodów własnych miasta), a w pozostałej części wydatki są finansowane z subwencji oświatowej. Koszty te nie maleją, choć każdego roku coraz więcej uczniów rezygnuje z uczestnictwa w lekcjach religii. W trudnej sytuacji gospodarczej samorząd został zmuszony do szukania oszczędności. Dlatego radni poprosili, by państwo finansowało lekcje religii w całości. Zastrzegli, że prośba nie jest wymierzona przeciwko żadnej religii ani przeciwko żadnemu kościołowi, a ich apel dotyczy likwidacji finansowania zajęć wszystkich wyznań.
Apel wzbudził niepokój Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej. Jej prezes Artur Dąbrowski pod koniec grudnia 2022 r. zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o interwencję.