Niższe podatki w Polsce w legalny sposób

Rodacy pracujący za granicą mogą się korzystniej rozliczyć z polskim fiskusem. Wystarczy, że wypełniając PIT, skorzystają z tzw. ulgi abolicyjnej

Publikacja: 26.04.2010 05:06

Niższe podatki w Polsce w legalny sposób

Foto: www.sxc.hu

Taką możliwość przewiduje art. 27g [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] (updof). Wprowadziła go [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=279392]ustawa o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej[/link] (DzU z 2008 r. nr 143, poz. 894). Pozwala ona wyliczyć należny fiskusowi podatek według korzystniejszej metody, dzięki czemu w końcowym rozliczeniu podatnicy będą mogli zapłacić mniej.

[srodtytul]Liczą się źródła dochodu[/srodtytul]

To ukłon ustawodawcy w stronę naszych rodaków pracujących w krajach, z którymi Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidującą, co do zasady, mniej korzystną metodę opodatkowania zarobionych za granicą pieniędzy, czyli metodę proporcjonalnego odliczenia. Ale uwaga! Nie skorzystają na tym wszyscy, którzy pracowali poza Polską.

Przepis art. 27g ust. 1 pkt 1 i 2 nie pozostawia bowiem złudzeń:[b] do obniżenia należnego podatku mają prawo tylko te osoby, które uzyskały dochody z pracy, z działalności wykonywanej osobiście oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej[/b] (czyli z art. 12 ust. 1, art. 13 i art. 14 updof). [b]Także z praw majątkowych autorskich i pokrewnych, z wykonywanej poza Polską działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej. [/b] Nie oznacza to jednak, że wszystkie osoby, które spełniają ten warunek, będą mogły skorzystać z ulgi abolicyjnej. Przepisy (tj. art. 27g ust. 3 updof) wyłączają z prawa do preferencyjnego rozliczenia zagranicznych dochodów osoby, które pracowały w państwach i na terytoriach, które Polska uznaje za kraje i terytoria stosujące szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Listę tych państw i terytoriów określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=177820]rozporządzenie ministra finansów z 16 maja 2005 r.[/link] (DzU nr 94, poz. 790). W wykazie obejmującym 40 pozycji znalazły się m. in.: Wspólnota Bahamów, Barbados, Belize, Grenada, Księstwo Liechtensteinu, Księstwo Monako, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych.

[srodtytul]Jak skorzystać z ulgi krok po kroku[/srodtytul]

Ci, którzy będą korzystać z ulgi abolicyjnej, muszą się uzbroić w cierpliwość.

Najpierw muszą obliczyć podatek według niekorzystnej metody, czyli proporcjonalnego odliczenia. Uwzględniają przy tym odliczenie zapłaconych za granicą składek na ubezpieczenie zdrowotne, 30 proc. diet przysługujących z tytułu zagranicznej podróży służbowej – za każdy dzień pobytu za granicą, i kosztów uzyskania przychodów.

Kolejny krok to obliczenie należnego podatku według korzystniejszej metody wyłączenia z progresją. W tym celu najpierw trzeba zsumować dochody polskie i zagraniczne i od tej kwoty obliczyć podatek według obowiązującej skali. Tak ustalony hipotetyczny podatek posłuży do obliczenia tzw. stopy procentowej, którą opodatkowane miałyby być tylko dochody zagraniczne. Polega to na tym, że ten hipotetyczny podatek dzieli się przez sumę dochodów polskich i zagranicznych, a wynik mnoży przez 100 proc. Otrzymany wynik zaokrągla się do dwóch miejsc po przecinku, np. 19,25 proc., i według tej stawki oblicza następnie podatek od polskiego dochodu.

Niestety, tej żmudnej drogi nie można przejść na skróty, ponieważ uzyskany w wyniku tego obliczenia podatek odejmuje się następnie od kwoty podatku ustalonego według pierwszej metody proporcjonalnego odliczenia. I dopiero różnica będzie kwotą odliczenia, które przysługuje od podatku dochodowego obliczonego z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia.

[ramka][srodtytul]Opinia[/srodtytul]

[i][b]Anna Bryńska[/i][/b] | [i][b]radca prawny w kancelarii Tax & Lex[/b][/i]

Ustawodawca zmierzał ku temu, by wysokość podatku po zastosowaniu ulgi abolicyjnej była taka, jakby dochody zagraniczne były opodatkowane w Polsce przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. Polacy pracujący za granicą zostali więc w pewien sposób zrównani podatkowo, tzn. nie muszą się już martwić tym, jaką umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania Polska zawarła z krajem ich pobytu i pracy. Przedmiotową ulgę odlicza się w zeznaniu rocznym. Niestety nie ma możliwości uwzględniania jej w trakcie roku. Należy pamiętać, aby wykazać ją także w załączniku PIT/O do zeznania PIT-36.[/ramka]

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=g.lesniak@rp.pl]g.lesniak@rp.pl[/mail][/i]

[b]Czytaj także:[/b]

"[link=http://www.rp.pl/artykul/55634,466952_Urzedy_skarbowe_lubia_sprawdzac_ulgi.html]Urzędy skarbowe lubią sprawdzać ulgi[/link]"

"[link=http://www.rp.pl/artykul/81735,467124_Ulga_na_dzieci_przy_dochodach_kapitalowych.html]Ulga na dzieci przy dochodach kapitałowych[/link]"

"[link=http://www.rp.pl/artykul/56705,467142_Strata_z_funduszy_inwestycyjnych_odliczona_z_dochodow_z_akcji.html]Strata z funduszy inwestycyjnych odliczona z dochodów z akcji[/link]"

"[link=http://www.rp.pl/artykul/102764,467146_Darowizna_na_UNICEF_w_PIT_2009.html]Darowizna na UNICEF w PIT 2009[/link]"

"[link=http://www.rp.pl/artykul/81735,467149_Ulga_na_zarobkujace__dorosle_dziecko_.html]Ulga na zarobkujące, dorosłe dziecko[/link]"

"[link=http://www.rp.pl/artykul/81735,467151_Ulga_rodzinna_na_dziecko_przedsiebiorce.html]Ulga rodzinna na dziecko przedsiębiorcę[/link]"

"[link=http://www.rp.pl/artykul/83974,466951_Ulga_meldunkowa_w_PIT_2009.html]Ulga meldunkowa w PIT 2009[/link]"

[b] Więcej na temat podatku dochodowaego od zagranicznych dochodów w poradniku: [link=http://www.rp.pl/temat/55634.html]rp.pl » Prawo dla Ciebie » Polak za granicą » Podatek od dochodów za granicą [/link] [/b]

[ramka][b]Wszystko o PIT 2009 w serwisie:[/b]

[link=http://www.rp.pl/temat/431468.html] rp.pl » Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » PIT 2009 [/link][/b][/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo