Taką możliwość przewiduje art. 27g [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] (updof). Wprowadziła go [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=279392]ustawa o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej[/link] (DzU z 2008 r. nr 143, poz. 894). Pozwala ona wyliczyć należny fiskusowi podatek według korzystniejszej metody, dzięki czemu w końcowym rozliczeniu podatnicy będą mogli zapłacić mniej.
[srodtytul]Liczą się źródła dochodu[/srodtytul]
To ukłon ustawodawcy w stronę naszych rodaków pracujących w krajach, z którymi Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidującą, co do zasady, mniej korzystną metodę opodatkowania zarobionych za granicą pieniędzy, czyli metodę proporcjonalnego odliczenia. Ale uwaga! Nie skorzystają na tym wszyscy, którzy pracowali poza Polską.
Przepis art. 27g ust. 1 pkt 1 i 2 nie pozostawia bowiem złudzeń:[b] do obniżenia należnego podatku mają prawo tylko te osoby, które uzyskały dochody z pracy, z działalności wykonywanej osobiście oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej[/b] (czyli z art. 12 ust. 1, art. 13 i art. 14 updof). [b]Także z praw majątkowych autorskich i pokrewnych, z wykonywanej poza Polską działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej. [/b] Nie oznacza to jednak, że wszystkie osoby, które spełniają ten warunek, będą mogły skorzystać z ulgi abolicyjnej. Przepisy (tj. art. 27g ust. 3 updof) wyłączają z prawa do preferencyjnego rozliczenia zagranicznych dochodów osoby, które pracowały w państwach i na terytoriach, które Polska uznaje za kraje i terytoria stosujące szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Listę tych państw i terytoriów określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=177820]rozporządzenie ministra finansów z 16 maja 2005 r.[/link] (DzU nr 94, poz. 790). W wykazie obejmującym 40 pozycji znalazły się m. in.: Wspólnota Bahamów, Barbados, Belize, Grenada, Księstwo Liechtensteinu, Księstwo Monako, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych.
[srodtytul]Jak skorzystać z ulgi krok po kroku[/srodtytul]