Uwaga na zaliczki do zapłaty fiskusowi

Wracający do kraju muszą zapłacić zaliczkę na podatek

Aktualizacja: 27.04.2010 04:27 Publikacja: 27.04.2010 04:25

Uwaga na zaliczki do zapłaty fiskusowi

Foto: Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski MD Mateusz Dąbrowski

[b]Mają na to czas do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócili do kraju.[/b] Tak stanowi art. 44 ust. 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych [/link](updof).

Wymóg ten oznacza, że osoba, która po czasowym pobycie za granicą powróci do kraju, przykładowo 25 września, będzie musiała wpłacić na konto swojego urzędu skarbowego zaliczkę na poczet podatku dochodowego do 20 października.

[b]Ale uwaga! Obowiązek ten nie dotyczy osób, które za granicą przebywały przez cały rok[/b]. Zgodnie bowiem ze zdaniem drugim art. 44 ust. 7 updof należny podatek – jeżeli termin płatności przypada po zakończeniu roku podatkowego – uregulować w terminie złożenia zeznania.

Co więcej, zaliczki mają być wpłacane zgodnie z art. 44 ust. 3a i 3c updof.

[ramka][b]Jak zatem należy to robić?[/b]

Otóż obowiązek płacenia zaliczek w trakcie roku podatkowego to nie nowość. Przepisy ustawy podatkowej (czyli art. 44 ust. 1a) wymagają bowiem, aby zaliczki w ciągu roku podatkowego płaciły osoby: uzyskujące dochody (bez pośrednictwa płatników) ze stosunku pracy, otrzymujący zagraniczne emerytury i renty, a także przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, przychody z umów-zleceń i o dzieło czy np. przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem (czyli zgodnie z art. 13 pkt 2, 4 i 6 – 9).

Płatności zaliczki w trakcie roku podatkowego należy dokonywać bez wezwania i według zasad określonych w art. 44 ust. 3a. Przepis ten wymaga z kolei od nich dokonywania comiesięcznych wpłat w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany. Za grudzień zaliczka ma być płatna w terminie złożenia zeznania podatkowego.

Istotne jest i to, że do obliczania wysokości należnych zaliczek należy do osiągniętego dochodu stosować najniższą stawkę określoną w obowiązującej skali podatkowej (art. 27 ust. 1). Obecnie wynosi ona 18 proc.

Dochodem zaś są uzyskane w ciągu miesiąca przychody – po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania przychodów (np. ze stosunku pracy i koszty od niektórych przychodów, np. 50-proc. koszty przysługujące twórcom) oraz zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne. Przepis zaś art. 44 ust. 3c pozwala też zmniejszyć płaconą zaliczkę o kwotę składki zdrowotnej zapłaconej w danym miesiącu ze środków podatnika. [/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo