Paweł Rożyński: Priorytetem dla Poczty Polskiej powinny być usługi kurierskie

Poczta Polska, jeśli ma przetrwać, musi się szybko i gruntownie odchudzić. Czas zacząć działać jak prywatna firma, a nie urząd. I wreszcie skupić się na tym, co jej najlepiej wychodzi i co ma przyszłość.

Witold M. Orłowski: Słodkie kłamstewka

Niespełnione obietnice polityków to codzienność. Bo najwyraźniej sami ich chcemy.

Krzysztof Kalicki: W ekonomii nie ma darmowych lunchów

Za 70 miliardów złotych rezerw na kredyty frankowe, które przy obecnych trendach rozstrzygnięć sądowych mogą wzrosnąć do 200 miliardów złotych, płaci całe społeczeństwo.

Stanisław Borawski: Czy prymat dolara się kończy?

Co musiałoby się stać, żeby chiński juan mógł zagrozić dolarowi? Przede wszystkim Pekin musiałby wdrożyć „liberalizację rachunku kapitałowego”, rezygnując z kontroli nad przepływami kapitału.

Tadeusz Jacewicz: Sachs nie był twórcą polskiej transformacji, jedynie przypisał sobie nasz sukces

Operacja ratowania Polski przed klęską humanitarną oraz przebudowa gospodarki pod straszliwym ciśnieniem czasu i ogromnych trudności była czysto polską operacją. Ekipa młodych ludzi zebrana i kierowana przez Leszka Balcerowicza dokonała wyczynu, w którego powodzenie niewielu w świecie wierzyło.

Wojciech Jakóbik: Idzie korekta Europejskiego Zielonego Ładu z Polską w środku oka cyklonu

Francja wsparta przez Polskę może dokonać zmian w Zielonym Ładzie, biorąc poprawkę na bezpieczeństwo oraz gospodarkę. Cele klimatyczne należy realizować tak, aby nie zamienić zależności od gazu rosyjskiego na tę od komponentów chińskich. Czy czeka nas polsko-francuski sojusz atomowo-odnawialny?

Adam Roguski: Sami stworzyliśmy dominację deweloperów

Nie można mieć pretensji do nastawionych na zyski firm, że są głównymi dostawcami mieszkań w Polsce. Budownictwo społeczne i komunalne od dawna jest na marginesie. Czy dosypanie miliardów złotych zmieni te proporcje?

Henryka Bochniarz: Gospodarka nie może czekać

Krótko trwała radość po październikowych wyborach i wygranej Polski obywatelskiej. Czas na poważną i konkretną debatę o nowej wizji dla Polski.

Piotr Skwirowski: Miotła w spółkach Skarbu Państwa. Wymiana władz przebiega poprawnie czy za wolno?

Głosy rozczarowania, krytykujące wolne tempo czyszczenia władz spółek państwowych z PiS-owskich nominatów, są przesadzone. To trudny proces, wymagający rozwagi i czasu. Widać zmiany na lepsze, choć prawdziwym gwarantem odpolitycznienia firm jest ich prywatyzacja.

Kołodziej, Pyrgies: Silne i zdrowe rolnictwo, czyli jakie?

W Polsce nie da się utrzymać 1,3 mln gospodarstw rolnych, których zresztą w rzeczywistości nie ma aż tyle.

Bogusław Chrabota: Orlen. Czempion kłopotów

Miał być narodowy czempion. Przynajmniej taki komunikat nie schodził z ust prezesa Daniela Obajtka i jego politycznych patronów, Mateusza Morawieckiego i samego szefa szefów Jarosława Kaczyńskiego. Czempion na miarę naszych oczekiwań i narodowych ambicji.

Grzegorz W. Kołodko: „Rocznicowanie” Okrągłego Stołu, Polski w Unii i w NATO

Warto przy okazji dwóch rocznic – sukcesu Okrągłego Stołu i przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – odbyć poważną debatę na temat dalekosiężnych celów rozwoju. Debatę polityczną i medialną, akademicką i intelektualną, powszechną i środowiskową.

Witold M. Orłowski: Przyczajone ceny, ukryty VAT

Czy wojna pomiędzy sieciami supermarketów obroni nas przed powrotem inflacji?

Michał Płociński: Tuskowi są na rękę ataki Hołowni na Czarzastego. Lewica straci marszałka Sejmu?

Na przetasowaniach w koalicji rządowej najbardziej zależy Trzeciej Drodze, ale Donald Tusk może przychylnym okiem patrzeć na ataki Szymona Hołowni na Lewicę. W końcu dla premiera najlepiej by było, żeby fotel marszałka Sejmu, obiecany Włodzimierzowi Czarzastemu, za półtora roku obsadziła jednak KO.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Dlaczego nie chcemy darmowej energii? Bo za droga!

W świetle badań opinii publicznej transformacja energetyczna w Polsce jawi się jako mission impossible. Bez poprowadzenia za rękę konsumentów i dobrze celowanych dotacji się nie uda.

Aleksandra Ptak-Iglewska: Rolnicy dalej głosują na skansen, czyli politykę PiS

Ponad połowa rolników zagłosowała w wyborach samorządowych na polityków Prawa i Sprawiedliwości. Choć to PiS przez ostatnich osiem lat wyrządził najwięcej szkód polskiej wsi.

Grzegorz Siemionczyk: Lewica, walcząc z flipperami, strzela z armaty w pszczołę

Do rozprawienia się z garstką spekulantów nieruchomościowych, tzw. flipperów, nie potrzeba ustawy i nowych podatków. Lewica nie rozumie, że flipping jest konsekwencją wzrostu cen mieszkań, a nie jego przyczyną. Pomóc mogłaby za to propagowana również przez Lewicę budowa przez państwo mieszkań na wynajem.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Ile kasy dacie swojej gminie?

Wybrane w niedzielę samorządy lokalne będą miały tylko tyle władzy, ile pieniędzy będzie w kasie miasta, gminy czy województwa. A w ostatnich latach było z tym krucho. Pora to zmienić przez nowy podział zadań i dochodów z rządem.