Reklama
Rozwiń

Luka płacowa. Wysokość wynagrodzenia nie może zależeć od płci

Jeśli luka w zarobkach między mężczyznami a kobietami jest znacząca, firma powinna podjąć działania naprawcze – wynika z projektu ustawy przygotowanego przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet.

Publikacja: 08.03.2020 21:00

Luka płacowa. Wysokość wynagrodzenia nie może zależeć od płci

Foto: AdobeStock

Różnica między przeciętnym wynagrodzeniem brutto mężczyzn i kobiet wynosi w Polsce średnio 19,9 proc. na niekorzyść kobiet – wynika z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego. W porównaniu z poprzednimi latami nie widać zasadniczych zmian, można raczej mówić o niewielkich wahaniach w górę i dół.

Za to bardzo duże zróżnicowanie luki płacowej ze względu na płeć widać w grupach zawodowych. Jak pokazuje ostatni raport GUS, największa luka dotyka stanowisk kierowniczych i wysokospecjalistycznych. Przykład: w przypadku funkcji kierowników ds. obsługi biznesu i zarządzania mężczyźni zarabiają średnio prawie 35 proc. więcej niż kobiety, a w przypadku specjalistów ds. finansowych – o prawie 40 proc.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Wynagrodzenia
Firmy podwyższają wymagania, lecz są gotowe na kompromis
Wynagrodzenia
Jaka płaca minimalna? Pracodawcy zabrali głos
Wynagrodzenia
Ile naprawdę zarabiamy? GUS podał dokładne dane
Wynagrodzenia
Rekordowe wynagrodzenia prezesów spółek z indeksu S&P 500. Zaskakujący numer 1
Wynagrodzenia
Nie tylko zetki nie chcą się poświęcać dla wyższej płacy