Aktualizacja: 17.03.2025 16:53 Publikacja: 05.02.2024 03:00
Tegoroczna podwyżka minimalnego wynagrodzenia pozwoliła na awans do pierwszej dziesiątki państw Wspólnoty o najwyższym minimum płacowym
Foto: Adobe Stock
Do 978 euro wzrosła z początkiem tego roku liczona we wspólnej walucie płaca minimalna w Polsce. To aż o 31 proc. więcej niż w styczniu 2023 r., co daje nam pierwsze miejsce w Unii – dowodzą najnowsze dane Eurostatu. Chociaż ten rok w większości państw Unii przyniósł wyraźne podwyżki płacowego minimum, to nad Wisłą jego wzrost był najwyższy.
Jesteśmy unijnym liderem, nawet biorąc pod uwagę nieco mniejsze, bo 21,5-proc. tempo wzrostu minimalnego wynagrodzenia w złotych (do 4242 zł). Kolejne miejsca za Polską zajęły Węgry, Chorwacja i Bułgaria, gdzie wzrosło ono o ok. 20 proc., lecz i tak jest sporo niższe niż w Polsce.
Nie tylko wśród pracowników, ale także wśród pracodawców większość badanych popiera ujawnianie wysokości wynagrodzeń, choć niekiedy z zastrzeżeniami.
Im większa w Polsce firma tym różnica pomiędzy płacami mężczyzn i kobiet jest wyższa. Luka rośnie wraz ze szczeblami zatrudnienia i stanowiskami.
Na liście najlepiej zarabiających aktorów i aktorek w Hollywood nastąpiła zmiana lidera: Adama Sandlera, który prym wiódł w 2023 r. i zarobił 73 mln dolarów, zdeklasował Dwayne "The Rock" Johnson z 88 mln dolarów netto.
Kluczowy benefit – pakiety opieki medycznej – może czekać w 2025 r. nawet 30-proc. podwyżka cen.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce wyniosło w czwartym kwartale 8477,21 zł brutto – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS). To oznacza wzrost o 12,4 proc. rok do roku, już drugi raz z rzędu poniżej prognozy NBP.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Podobnie jak kiedyś w fabrykach, tak teraz w biurach firmy zaczynają dzielić stanowiska na mniejsze, wyspecjalizowane zadania, które można przydzielać różnym osobom. Albo AI.
Pandemia zakończyła modę na niezbyt lubiane przez pracowników otwarte biura open space. Co je teraz zastąpi?
Gdy nastroje społeczne nie wpisują się dobrze w wyborcze scenariusze, banki stają się wygodnym obiektem ataków polityków. W gospodarce, w której są głównym źródłem finansowania, to gorzej niż zbrodnia, to błąd.
Nie tylko wśród pracowników, ale także wśród pracodawców większość badanych popiera ujawnianie wysokości wynagrodzeń, choć niekiedy z zastrzeżeniami.
W 2024 r. gwałtownie, bo o ponad 14 proc., wzrosła liczba jednodniowych zwolnień lekarskich – wynika z najnowszego raportu ZUS.
Wielomilionowe wynagrodzenia zarządów w sektorze finansowym w Polsce to już norma. Ale do zachodnich kolegów naszym szefom banków wciąż daleko.
• Ważna informacja dla firm korzystających z obniżonej ceny prądu • Czy przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych? • Owoce i warzywa dla zatrudnionych. Nowa interpretacja fiskusa • Zmiany w raportowaniu schematów podatkowych. Chodzi o tajemnicę zawodową • Rząd przyjął pierwszy pakiet deregulacyjny. Ale zrobił mniej, niż pierwotnie zapowiadał • Kary dla firm za naruszenie prawa pracy? Jest decyzja Senatu • Czy pracownik może teraz bezkarnie donosić do skarbówki na szefa? • Ważne terminy na ten tydzień
Na L4 Polacy nie tylko chorują - to fakt znany od lat. Zwolnienie lekarskie często jest traktowane jak dodatkowy urlop lub okazja do dorobienia. Oto najciekawsze nadużycia "chorych" rodaków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas