Aktualizacja: 09.12.2024 12:37 Publikacja: 10.04.2022 21:00
Foto: Fotorzepa, Michał Walczak
Łowcy głów rekrutujący informatyków różnie oceniają ich oczekiwania finansowe, ale w jednej kwestii są zgodni – ogłoszenie o pracy w IT musi zawierać informację o wysokości oferowanych zarobków, bo bez niej trudno liczyć na jakikolwiek odzew kandydatów. Potwierdza to ubiegłoroczny sondaż firmy rekrutacyjno-outsourcingowej Devire; aż 84 proc. specjalistów IT przyznało tam, że przy zmianie pracy najważniejsza jest dla nich informacja o wysokości wynagrodzenia.
Przy obecnej konkurencji o kandydatów w IT firmy nie mogą lekceważyć tych oczekiwań. Jak ocenia Maciej Zaradkiewicz, starszy menedżer w Hays Poland, podawanie w ofertach informacji o widełkach płacowych jest już normą w większości ról IT. Normą akceptowaną przez firmy, jak dowodzi rynkowy sukces portalu No Fluff Jobs z ofertami pracy w IT, który wymaga widełek w każdym ogłoszeniu. – Fakt podania widełek płacowych zdecydowanie zwiększa sukces rekrutacji. Z naszych danych wiemy, że aż 91 proc. kandydatów i kandydatek oczekuje takiej informacji w ogłoszeniu – zaznacza Magdalena Gawłowska-Bujok, dyrektor operacyjna No Fluff Jobs.
Już prawie połowa Polaków dobrze ocenia swoje możliwości i perspektywy finansowe. To znacznie więcej niż jesienią zeszłego roku, choć w opiniach widać sporo rozbieżności - także wśród najlepiej zarabiających.
Nie dość, że pracodawcy rzadziej niż przed rokiem planują w I półroczu 2025 r. wzrost wynagrodzeń, to jeszcze ograniczają wysokość podwyżek.
Firmy rzadziej niż przed rokiem planują wzrost wynagrodzeń. Jednocześnie chcą ograniczyć wysokość podwyżek. Przyszły rok ma być dla pracowników pod tym względem znacznie gorszy.
Połowa pracujących w Polsce zarabiała powyżej 6507 zł, a połowa mniej. W czerwcu płace wciąż były niższe niż w lutym i w marcu - wynika z raportu GUS „Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej w czerwcu 2024 r.”
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Ponad siedmiu na dziesięciu Polaków nie jest zadowolonych ze swoich zarobków. Wprawdzie ostatnie lata przyniosły szybki wzrost płacy minimalnej i średniego wynagrodzenia, lecz sporą część tego wzrostu „zjadła” inflacja.
Rośnie liczba pracujących cudzoziemców. To już ponad milion. Są też coraz większą grupą wszystkich pracowników.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Choć gwiazdkowe budżety 2024 wzrosną, to święta będą często skromniejsze niż przed rokiem. Co planują pracodawcy?
Rozwój generatywnej sztucznej inteligencji może radykalnie zmienić charakter pracy na najwyższych i najniższych stanowiskach.
W warszawskich ściekach wykryto właśnie wirusa polio, a liczba zachorowań na krztuśca wzrosła w Polsce w ciągu roku aż 34 razy. Dzięki antyszczepionkowcom wracają zapomniane groźne choroby, a z powodu absencji pracowników gospodarka traci miliardy złotych.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W wielu firmach z okazji Bożego Narodzenia można liczyć na specjalne dodatki, w tym m.in. paczki, bony i premie świąteczne. Jakie prawa przysługują pracownikowi w tym zakresie? Z jakich źródeł pracodawca może finansować tego rodzaju wsparcie?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas