O ile w pierwszym kwartale 2020 r. różnica pomiędzy średnią wynagrodzenia dla kontraktów B2B dla Warszawy i Gliwic wynosiła 5 tys. zł, o tyle w czwartym kwartale zmalała do 3 tys. zł. Branża IT jest coraz bliżej regionalnego ujednolicenia zarobków – wynika z raportu „IT Market Snapshot 2020". Raport opracowany przez platformę do rekrutacji specjalistów IT Inhire.oi „Rzeczpospolita" opisuje jako pierwsza. Z jego danych wynika, że w ubiegłym roku pojawiło się ponad 34 tys. nowych ofert pracy skierowanych do specjalistów IT, z czego najwięcej (prawie 11,3 tys.) opublikowano w czwartym kwartale.

– Chociaż ubiegły rok był dla rynku trudny i nietypowy, branża IT zakończyła go ze wzrostem niemal w każdym obszarze – twierdzą autorzy raportu, zwracając uwagę na wyraźny wzrost wynagrodzeń specjalistów IT, w tym przede wszystkim tych doświadczonych, czyli tzw. midów i seniorów. Do nich kierowano w ubiegłym roku ponad dziewięć na dziesięć ofert pracy. Zdecydowanie zmalała natomiast liczba propozycji dla najmniej doświadczonych juniorów. Zdaniem ekspertów Inhire wynika to zarówno z warunków pandemii, jak i konieczności szybkiej i sprawnej realizacji projektów; firmy nie mają ani możliwości, ani czasu na uczenie i wdrażanie niedoświadczonych kandydatów.

Ta zmiana wpłynęła na wzrost średnich stawek, choć duży wpływ miały też rosnące oczekiwania finansowe kandydatów. W rezultacie w przypadku najczęściej poszukiwanych programistów średnie maksymalne widełki rosły na ogół w dwucyfrowym tempie. O ponad jedną piątą poszły w górę płace specjalistów programujących w najwyżej wycenianym języku Scala (do ponad 22 tys. zł miesięcznie). Największy, aż 26-proc., wzrost stawek w porównaniu z 2019 r. zanotowali programiści posługujący się językiem Kotlin. W rezultacie ich średnie maksymalne widełki płacowe były o 4 tys. zł wyższe niż w 2019 r. i wynosiły 18,3 tys. zł miesięcznie. Na trzecim miejscu pod względem tempa wzrostu stawek w ubiegłym roku uplasowali się programiści Swift (wzrost o ponad 18 proc., do 17,4 tys. zł miesięcznie). Wyższe zarobki, ponad 19 tys. miesięcznie, osiągają jednak programiści Javy i C++, których stawki poszły w 2020 r. w górę o ponad 12 proc.

Z raportu wynika, że w 2020 r. rosły średnie maksymalne stawki pracowników zdalnych – w ostatnim kwartale przewyższyły nawet wynagrodzenie pracowników stacjonarnych i to na wszystkim poziomach stanowisk.

Dobrą koniunkturę na rynku pracy w IT potwierdza też rosnąca liczba ogłoszeń o pracy zawierających informacje o wysokości wynagrodzenia. W całym 2020 r. było ich wprawdzie tylko o 3 proc. więcej niż rok wcześniej, ale w czwartym kwartale poziom wynagrodzenia określano już w 35 proc. ofert (wobec 27 proc. w I kw.). – Niestety, 65 proc. dostępnych ogłoszeń o pracy wciąż nie jest dla kandydatów IT finansowo transparentna, a to właśnie wysokość wynagrodzenia jest dla nich kluczowa – podkreśla Michał Gąszczyk, prezes inhire.io. Jak dodaje, dla wymagających specjalistów IT oferty pracy bez podanych konkretnych kwot są mało atrakcyjne. Ma temu zaradzić opracowany przez inhire.io algorytm, który umożliwia dopasowywanie oczekiwań finansowych kandydatów do możliwości pracodawców, bez konieczności upubliczniania informacji o wynagrodzeniu w ofercie.