Minister budownictwa mieszkaniowego Raquel Sanchez powiedziała na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, że od stycznia Hiszpanie w wieku do 35 lat zarabiający poniżej 24 318 euro rocznie mogą występować o miesięczny zasiłek mieszkaniowy na okres 2 lat. - Ta pomoc to ważny element, aby mieszkanie przestało być taką przeszkodą w rozwoju młodych ludzi - powiedziała.

Czytaj więcej

Hiszpania: inflacja najwyższa od 29 lat przez ceny energii

Hiszpania jest krajem o najwyższym w Europie udziale młodych ludzi zmuszonych do mieszkania z rodzicami, bo nie stać ich na własny wynajem. W 2020 r. było aż 55 proc. takich osób w wieku 25-29 lat, ich liczba wzrosła o 6,5 pkt proc. od 2013 r. - pisze Reuter. Przyczynił się do tego w dużym stopniu kryzys finansowy, a następnie na rynku nieruchomości. Ten odsetek jest mocno związany z endemicznym problemem bezrobocia młodych Hiszpanów, 29 proc. osób poniżej 25 lat jest zarejestrowanych w biurach pośrednictwa pracy.

Bezpośrednia pomoc rządowa w wynajęciu mieszkania może okazać się jednak mniej skuteczna, bo większy popyt na małe lokalne może wywindować ich ceny - uważa Francisco Inareta, rzecznik największego w kraju portalu obrotu nieruchomościami Idealista. - Wcześniejsze doświadczenia wykazały, że główną konsekwencją jest wzrost cen - powiedział. Dodał, że wynajmujący mieszkania, o dochodach większych od ustalonego przez rząd będą czuć się dyskryminowani płacąc wyższe czynsze bez żadnych dopłat.