Na wstępie należy podnieść, iż poniższe wyjaśnienia dotyczą jedynie obowiązujących w danym zakresie rozwiązań prawnych, MSWiA nie posiada kompetencji do rozstrzygania kwestii wynikających z indywidualnych stosunków pracy pracowników samorządowych. Ewentualne wiążące rozstrzygnięcie podniesionych wątpliwości, których istota de facto dotyczy kształtowania stosunków pracy pracowników samorządowych może być dokonane w odniesieniu do poszczególnych, indywidualnych spraw jedynie przez sądy pracy.
Kontynuując, w pierwszej kolejności należy wspomnieć, iż uregulowana w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=292862]ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458)[/link] procedura naboru dotyczy wolnych stanowisk urzędniczych (w tym kierowniczych stanowisk urzędniczych) w jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego i winna być przeprowadzana w oparciu o ustanowioną zasadę jej otwartości i konkurencyjności (vide art. 11 ust. 1 ww. aktu normatywnego).
Ustawodawca definiuje zakres pojęcia „wolne stanowisko urzędnicze (w tym wolne kierownicze stanowisko urzędnicze)” poprzez wskazanie w dyspozycji art. 12 ust. 1 tejże ustawy, że jest to stanowisko, na które, zgodnie z przepisami ustawy albo w drodze porozumienia, nie został przeniesiony pracownik samorządowy danej jednostki lub na które nie został przeniesiony inny pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, posiadający kwalifikacje wymagane na danym stanowisku lub nie został przeprowadzony na to stanowisko nabór, albo na którym mimo przeprowadzonego naboru nie został zatrudniony pracownik.
Tym samym [b]jedynie w przypadku, gdy stanowisko urzędnicze (w tym kierownicze stanowisko urzędnicze) posiada status „wolnego” pracodawca samorządowy winien mieć na uwadze dyspozycję zawartą w art. 11 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych i rozważyć zainicjowanie stosownej procedury naboru.[/b]
Jednocześnie, należy w tym miejscu wskazać, że dyspozycja art. 11 ust. 1 ww. ustawy koreluje z przepisem art. 3a ust. 1 - obowiązującej do dnia 31 grudnia 2008 r. - ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593 z późn. zm.), w świetle którego, nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze, w tym na kierownicze stanowiska urzędnicze, zatrudnianych na podstawie art. 2 pkt 2 i 4 tejże ustawy (a więc na podstawie: mianowania i umowy o pracę), jest otwarty i konkurencyjny.