Odpowiadając na pismo POPON.ORG z 25 września 2012 r. Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych wyjaśnia, że:
1 i 2. Pod pojęciem „jego rachunek bankowy" zawartym w art. 26 a ust. 1a¹ pkt 2 ustawy z 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw należy rozumieć przede wszystkim rachunek osobisty osoby niepełnosprawnej. Współwłasność rachunku jako forma własności również wydaje się dopuszczalna. W wyjątkowych przypadkach, gdy osoby niepełnosprawne mają trudności w codziennej egzystencji, może to być również rachunek innej osoby (np. opiekuna, pełnomocnika) zarówno spokrewnionej jak i niespokrewnionej".
[...] Złożenie nieprawdziwego oświadczenia dotyczącego własności rachunku nie powinno skutkować negatywnie dla praocdawcy, który nie posiada uprawnień pozwalających na zweryfikowanie twierdzeń pracownika.
3. Art. 26 a ust. 1a¹ pkt 2 w brzmieniu nadanym ustawą z 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2012 r. poz. 986) zobowiązujący do faktycznego poniesienia kosztów płacy nie wyłącza możliwości dokonywania potrąceń, o ile ich podstawy prawne będą możliwe do uwodnienia. W takich przypadkach należy uznać, że pracodawca poniósł koszt wynagrodzenia, a część uposażenia pracownika została potrącona na poczet zobowiązań pracownika.
Dopuszczalne wydaje się również częściowe spełnienie świadczenia przez pracodawcę (wypłata wynagrodzenia) przed terminem płatności (tzw. zaliczka). Powinno to być dokonywane w formie określonej w art. 26a ust. 1a¹ pkt 2 ustawy z 28 czerwca 2012 r. i podlegać w polegające w całości zarachowaniu na poczet wynagrodzenia należnego za dany okres.