Odpowiadając na pismo OBPON.ORG z 6 września 2012 r. Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych wyjaśnia, że:
1. Art. 26 a ust. 1a¹ pkt 2 w brzmieniu nadanym ustawą z 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2012 r. poz. 986) zobowiązujący do przekazywania wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego w określony sposób, nie wyłącza możliwości dokonywania potrąceń na poczet spłat raty pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, składek na ubezpieczenie grupowe, jeżeli pracownik wyraził na to zgodę lub potrąceń komorniczych. W takich przypadkach należy uznać, że pracodawca poniósł koszt wynagrodzenia, a część uposażenia pracownika została potrącona na poczet zobowiązań pracownika.
2. Częściowe spełnienie świadczenia przez pracodawcę (wypłata wynagrodzenia) przed terminem płatności polegające w całości zarachowaniu na poczet wynagrodzenia należnego za dany okres powinno być dokonywane w formie określonej w art. 26 a ust. 1a¹ pkt 2 ustawy z 28 czerwca 2012 r.
W poz. 52 formularza INF-D-P pracodawca wykazuje całość kosztów wynagrodzenia obejmującą zarówno część uposażenia wypłaconą przed terminem płatności, jak i tę wypłaconą w terminach określonych w umowie o pracę, regulaminie pracy lub innych przepisów prawa pracy.
3 . SP ZOZ ubiegające się o dofinansowanie nie będą zobowiązane do stosowania odrębnej procedury. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zweryfikuje źródła finansowania wynagrodzeń pod kątem zgodności z art. 26b ust. 8 ustawy z 28 czerwca 2012 r. podczas przeprowadzanych kontroli.