Art. 151
5
§ 3 kodeksu pracy przewiduje dwie formy rekompensaty za czas dyżuru niepełnionego w domu: czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego – wynagrodzenie. Przepis ten, regulując kwestię rekompensaty za czas dyżuru czasem wolnym, nie odnosi się do wynagrodzenia za ten czas. Kwestia wynagrodzenia za czas wolny udzielony w zamian za dyżur pełniony poza domem nie jest zatem wprost uregulowana w przepisach kodeksu.
Należy jednak mieć na uwadze, że to pracodawca ustala rozkład dni i godzin do przepracowania w ramach wymiaru czasu pracy pracownika wynikającego z umowy o pracę. Jeżeli zatem w wyniku udzielenia przez pracodawcę czasu wolnego za dyżur pracownik przepracuje mniejszą liczbę godzin, niż wynikałaby z wymiaru czasu pracy ustalonego na podstawie art. 130 k.p., to moim zdaniem fakt ten nie powinien spowodować obniżenia wynagrodzenia.
Pracownik był bowiem gotów do świadczenia pracy zgodnie z obowiązującym go wymiarem czasu pracy, a wskutek decyzji pracodawcy nie wykonywał pracy.