Przy obliczaniu wysokości odszkodowania przysługującego pracownikowi, który rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika (art. 55 § 1[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2AFCD1E37D2863E375EE6809154F1341?id=76037]kodeksu pracy[/link]) stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop (§ 2 ust. 1 pkt 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=73966]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy - DzU nr 62, poz. 289 ze zm.[/link]).
Na podstawie § 16 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74468]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.)[/link] zmienne składniki wynagrodzenia wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu u w średniej wysokości z okresu.
W związku z powyższym Departament Prawa Pracy wyraża pogląd, że w szczególnej sytuacji niewypłacania przez pracodawcę zmiennych składników wynagrodzenia w okresie, z którego są uwzględniane przy ustalaniu odszkodowania przysługującego pracownikowi, który rozwiązał umowę o pracę na podstawie art. 55 § 1[sup]1 [/sup]k.p., przy ustalaniu wysokości tego odszkodowania powinny być brane pod uwagę zmienne składniki wynagrodzenia w wysokości należnej pracownikowi za ten okres, czyli w wysokości, która powinna zostać wypłacona.
Pracodawca jest bowiem zobowiązany ustalić wysokość wynagrodzenia za pracę za dany miesiąc, uwzględniając wszystkie przysługujące pracownikowi składniki. Istnieje zatem możliwość ustalenia wysokości zmiennego składnika wynagrodzenia, który za dany miesiąc się należy pracownikowi i ma być wypłacony.
Nie można zdaniem Departamentu w takim przypadku stosować § 11 ust. 1 rozporządzenia ponieważ w tym okresie pracownikowi przysługuje prawo do zmiennych składników wynagrodzenia, które jednak nie jest realizowane przez pracodawcę. Przepis § 11 tego rozporządzenia dotyczy bowiem sytuacji gdy w okresie 3 miesięcy pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia, a nie gdy należne wynagrodzenie nie zostało wypłacone.