Co król Dawid odebrał Jebuzytom
Izraelski archeolog twierdzi, że we wschodniej części miasta znalazł cytadelę zdobytą przez biblijnego króla Dawida podczas wkraczania do Jerozolimy.
Czy to portret Jezusa?
Malowidło na ścianie egipskiego grobowca z VI lub VII wieku przedstawiające mężczyznę z kręconymi włosami odkrył kataloński egiptolog. — To może być jedno...
Majówka w kopalni krzemienia
Pokazy życia ludzi z końca epoki kamienia odbędą się od 1 do 4 maja w Rezerwacie Archeologicznym Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego.
Goci na Pomorzu
Naukowcy z Hiszpanii, Niemiec, Węgier i Polski wezmą udział w wykopaliskach w Malborku-Wielbarku (woj. pomorskie), gdzie od II w. p.n.e. po IV w. n.e. funk...
Mumie sprzed 3500 lat
W słynnej Dolinie Królów w Egipcie, uważanej dotychczas za całkowicie przebadaną, odnaleziono cmentarzysko z czasów XVIII dynastii (1550 - 1292 p.n.e.).
Genetyka epoki kamienia
Pierwsi rolnicy tak bardzo różnili się od łowców-zbieraczy, że stanowili niemal odrębną rasę ludzi. Ale geny obu grup się wymieszały.
Wędrówki ludów
Pierwsza fala migracji ludzi do Eurazji ?napłynęła już 130 tysięcy lat temu – dowodzą naukowcy - pisze Krzysztof Urbański.
Sygnet z pieczęcią faraona
Złoty pierścień z wizerunkiem skarabeusza — symbolem władzy faraonów znaleźli izraelscy archeolodzy w pochówku sprzed 3300 lat.