Biskupin w rozbudowie

O dwie nowe chaty wzbogaciło się Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Jest to rekonstrukcja domostw w jakich mieszkali pierwotni rolnicy pod koniec epoki ka...

Królewski skarb ukryty w piwnicy bankiera

Polska nie ma swojego podwodnego skarbu, ale skarb ze Środy Śląskiej to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych ?w XX wieku w Europie.

Skąd się wzięli Indianie

Szczątki dziewczyny żyjącej 12 tys. lat temu znalezione w Meksyku pozwoliły odtworzyć rodowód rdzennych mieszkańców Ameryki.

Santa Maria - statek Krzysztofa Kolumba odnaleziony

U wybrzeży Haiti został zlokalizowany wrak, który najprawdopodobniej jest pozostałością największego statku Krzysztofa Kolumba, okrętu Santa Maria.

Mumia starsza od faraonów

Grobowiec sprzed 5600 lat, z dobrze zachowana mumią, odkryli archeolodzy koło Kom al-Ahmar nad Nilem, między Luksorem i Asuanem. W starożytności znajdowało...

Koła z kamieni w zachodnim Peru

Drugie Nazca? Tajemnicze linie i koła ułożone z kamieni odkryli amerykańscy badacze w zachodnim Peru.

Archanioł na udzie

Dziwny tatuaż odkrył na wczesnośredniowiecznej mumii brytyjski naukowiec.

Woda pomogła piramidom

Fizycy wyjaśnili, jak Egipcjanie transportowali gigantyczne posągi czy ogromne bloki skalne ?na plac budowy.

Masowy ubój w prehistorycznej matni

Pułapki na renifery sprzed 9000 lat przetrwały na dnie jeziora Huron - pisze Krzysztof Kowalski.

Co król Dawid odebrał Jebuzytom

Izraelski archeolog twierdzi, że we wschodniej części miasta znalazł cytadelę zdobytą przez biblijnego króla Dawida podczas wkraczania do Jerozolimy.

Czy to portret Jezusa?

Malowidło na ścianie egipskiego grobowca z VI lub VII wieku przedstawiające mężczyznę z kręconymi włosami odkrył kataloński egiptolog. — To może być jedno...

Majówka w kopalni krzemienia

Pokazy życia ludzi z końca epoki kamienia odbędą się od 1 do 4 maja w Rezerwacie Archeologicznym Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego.

Goci na Pomorzu

Naukowcy z Hiszpanii, Niemiec, Węgier i Polski wezmą udział w wykopaliskach w Malborku-Wielbarku (woj. pomorskie), gdzie od II w. p.n.e. po IV w. n.e. funk...

Mumie sprzed 3500 lat

W słynnej Dolinie Królów w Egipcie, uważanej dotychczas za całkowicie przebadaną, odnaleziono cmentarzysko z czasów XVIII dynastii (1550 - 1292 p.n.e.).

Genetyka epoki kamienia

Pierwsi rolnicy tak bardzo różnili się od łowców-zbieraczy, że stanowili niemal odrębną rasę ludzi. Ale geny obu grup się wymieszały.

Wędrówki ludów

Pierwsza fala migracji ludzi do Eurazji ?napłynęła już 130 tysięcy lat temu – dowodzą naukowcy - pisze Krzysztof Urbański.

Ludzie pochowani w dolinie Tarapaca systematycznie podtruwali się związkami arsenu

Mumie znalezione ?w grobowcach na północy Chile zawierają wyjątkowo dużo toksycznych związków arsenu - pisze Krzysztof Kowalski.

Monety Imperium Rzymskiego

Starożytne miasto Akrai na Sycylii z I–V w. n.e. bada zespół z Instytutu Archeologii UW.

Sygnet z pieczęcią faraona

Złoty pierścień z wizerunkiem skarabeusza — symbolem władzy faraonów znaleźli izraelscy archeolodzy w pochówku sprzed 3300 lat.