Odkopują dzieje Krymu
Pozostałości antycznego miasta Tyritake badają polscy i ukraińscy naukowcy - pisze Krzysztof Kowalski.
Rak stary jak świat
Najstarsze na świecie ślady nowotworu pochodzą ze starożytnej Nubii, krainy w dzisiejszym Sudanie - pisze Krzysztof Kowalski.
Rękopisy z jaskini
Nieznane rękopisy z Qumran zostały odkryte po ponad 60 latach od wydobycia z jaskiń nad Morzem Martwym - pisze Krzysztof Urbański.
Wycieczka do katedry
FARAS 3D to strona internetowa poświęcona jednemu z najwiekszych odkryć polskiej archeologii - średniowiecznej katedrze w Faras w Sudanie (w starożytności...
Twarze sprzed 9 tysięcy lat
Kolekcję najstarszych na świecie masek zaprezentowało Muzeum Izraela w Jerozolimie. Wystawa nosi tytuł „Twarzą w twarz”. Przedstawia 12 masek z końca epoki...
Praludzie woleli blondynki
Dobór naturalny zmienił wygląd Europejczyków w ciągu zaledwie 5 tysięcy lat – odkryli genetycy - pisze Piotr Kościelniak.
Tajemnicze amulety
Dwa starożytne naczynia z przedmiotami rytualnymi znaleźli archeolodzy w Sardes w Turcji - pisze Krzysztof Urbański.
Ogromny wrak w Wiśle
Z Martwej Wisły w rejonie gdańskiej dzielnicy Stogi wydobyto szczątki bardzo dużego rzecznego statku, który zatonął w XVIII wieku. Miał on długość 30 metrów.
Ser z epoki brązu
Na piersiach i szyjach mumii znalezionych na cmentarzysku w Xiaohe w Chinach, na pustyni Taklamakan, badacze odkryli ślady sera - pisze Krzysztof Kowalski.