Reklama
Rozwiń

Mumie sprzed 3500 lat

W słynnej Dolinie Królów w Egipcie, uważanej dotychczas za całkowicie przebadaną, odnaleziono cmentarzysko z czasów XVIII dynastii (1550 - 1292 p.n.e.).

Genetyka epoki kamienia

Pierwsi rolnicy tak bardzo różnili się od łowców-zbieraczy, że stanowili niemal odrębną rasę ludzi. Ale geny obu grup się wymieszały.

Wędrówki ludów

Pierwsza fala migracji ludzi do Eurazji ?napłynęła już 130 tysięcy lat temu – dowodzą naukowcy - pisze Krzysztof Urbański.

Ludzie pochowani w dolinie Tarapaca systematycznie podtruwali się związkami arsenu

Mumie znalezione ?w grobowcach na północy Chile zawierają wyjątkowo dużo toksycznych związków arsenu - pisze Krzysztof Kowalski.

Monety Imperium Rzymskiego

Starożytne miasto Akrai na Sycylii z I–V w. n.e. bada zespół z Instytutu Archeologii UW.

Sygnet z pieczęcią faraona

Złoty pierścień z wizerunkiem skarabeusza — symbolem władzy faraonów znaleźli izraelscy archeolodzy w pochówku sprzed 3300 lat.

Statek kosmiczny z położną

Ile osób jest niezbędnych, aby w zdrowiu dotrzeć do innego układu planetarnego? Naukowcy już to obliczyli - pisze Krzysztof Kowalski.

Bizantyjski klasztor odkopany na pustyni

Ruiny monasteru sprzed 1500 lat ze wspaniale zachowanymi kolorowymi mozaikami odkopali na pustyni Negew naukowcy z Izraela - pisze Krzysztof Kowalski.

Osadnicy znad Nilu w Izraelu

Szlaki handlowe na Bliskim Wschodzie sprzed ponad 5 000 lat badają archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Żebro z ludzką twarzą

Rytualne berło z wyrytymi ludzkimi twarzami sprzed ?9 tysięcy lat odkryto ?w Syrii - pisze Krzysztof Kowalewski.

Rękopis cudownie znaleziony

Od odkrycia zwojów znad Morza Martwego minęło 60 lat, ale ciągle pojawiają się nowe, dotąd nieznane

Odkopują dzieje Krymu

Pozostałości antycznego miasta Tyritake badają polscy i ukraińscy naukowcy - pisze Krzysztof Kowalski.

Rak stary jak świat

Najstarsze na świecie ślady nowotworu pochodzą ze starożytnej Nubii, krainy w dzisiejszym Sudanie - pisze Krzysztof Kowalski.

Rękopisy z jaskini

Nieznane rękopisy z Qumran zostały odkryte po ponad 60 latach od wydobycia z jaskiń nad Morzem Martwym - pisze Krzysztof Urbański.

Wycieczka do katedry

FARAS 3D to strona internetowa poświęcona jednemu z najwiekszych odkryć polskiej archeologii - średniowiecznej katedrze w Faras w Sudanie (w starożytności...

Twarze sprzed 9 tysięcy lat

Kolekcję najstarszych na świecie masek zaprezentowało Muzeum Izraela w Jerozolimie. Wystawa nosi tytuł „Twarzą w twarz”. Przedstawia 12 masek z końca epoki...

Praludzie woleli blondynki

Dobór naturalny zmienił wygląd Europejczyków w ciągu zaledwie 5 tysięcy lat – odkryli genetycy - pisze Piotr Kościelniak.

Tajemnicze amulety

Dwa starożytne naczynia z przedmiotami rytualnymi znaleźli archeolodzy w Sardes w Turcji - pisze Krzysztof Urbański.

Ogromny wrak w Wiśle

Z Martwej Wisły w rejonie gdańskiej dzielnicy Stogi wydobyto szczątki bardzo dużego rzecznego statku, który zatonął w XVIII wieku. Miał on długość 30 metrów.

Ser z epoki brązu

Na piersiach i szyjach mumii znalezionych na cmentarzysku w Xiaohe w Chinach, na pustyni Taklamakan, badacze odkryli ślady sera - pisze Krzysztof Kowalski.