Statek kosmiczny z położną

Ile osób jest niezbędnych, aby w zdrowiu dotrzeć do innego układu planetarnego? Naukowcy już to obliczyli - pisze Krzysztof Kowalski.

Bizantyjski klasztor odkopany na pustyni

Ruiny monasteru sprzed 1500 lat ze wspaniale zachowanymi kolorowymi mozaikami odkopali na pustyni Negew naukowcy z Izraela - pisze Krzysztof Kowalski.

Osadnicy znad Nilu w Izraelu

Szlaki handlowe na Bliskim Wschodzie sprzed ponad 5 000 lat badają archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Żebro z ludzką twarzą

Rytualne berło z wyrytymi ludzkimi twarzami sprzed ?9 tysięcy lat odkryto ?w Syrii - pisze Krzysztof Kowalewski.

Rękopis cudownie znaleziony

Od odkrycia zwojów znad Morza Martwego minęło 60 lat, ale ciągle pojawiają się nowe, dotąd nieznane

Odkopują dzieje Krymu

Pozostałości antycznego miasta Tyritake badają polscy i ukraińscy naukowcy - pisze Krzysztof Kowalski.

Rak stary jak świat

Najstarsze na świecie ślady nowotworu pochodzą ze starożytnej Nubii, krainy w dzisiejszym Sudanie - pisze Krzysztof Kowalski.

Rękopisy z jaskini

Nieznane rękopisy z Qumran zostały odkryte po ponad 60 latach od wydobycia z jaskiń nad Morzem Martwym - pisze Krzysztof Urbański.

Wycieczka do katedry

FARAS 3D to strona internetowa poświęcona jednemu z najwiekszych odkryć polskiej archeologii - średniowiecznej katedrze w Faras w Sudanie (w starożytności...

Twarze sprzed 9 tysięcy lat

Kolekcję najstarszych na świecie masek zaprezentowało Muzeum Izraela w Jerozolimie. Wystawa nosi tytuł „Twarzą w twarz”. Przedstawia 12 masek z końca epoki...

Praludzie woleli blondynki

Dobór naturalny zmienił wygląd Europejczyków w ciągu zaledwie 5 tysięcy lat – odkryli genetycy - pisze Piotr Kościelniak.

Tajemnicze amulety

Dwa starożytne naczynia z przedmiotami rytualnymi znaleźli archeolodzy w Sardes w Turcji - pisze Krzysztof Urbański.

Ogromny wrak w Wiśle

Z Martwej Wisły w rejonie gdańskiej dzielnicy Stogi wydobyto szczątki bardzo dużego rzecznego statku, który zatonął w XVIII wieku. Miał on długość 30 metrów.

Ser z epoki brązu

Na piersiach i szyjach mumii znalezionych na cmentarzysku w Xiaohe w Chinach, na pustyni Taklamakan, badacze odkryli ślady sera - pisze Krzysztof Kowalski.

Turyści znowu w prastarej jaskini

Jaskinię Altamira w Hiszpanii, z malowidłami sprzed 21 tys. lat, zamkniętą od 12 – udostępniono turystom... ale tylko pięciu tygodniowo, wylosowanym, i tyl...

Prehistoryczny cios miłosierdzia

Archeozoologia - Człowiek nie był sprawcą zagłady mamutów. Głównym winowajcą okazał się klimat - pisze Krzysztof Kowalski.

10 tysięcy lat na pomoście

Zanim pierwsi Amerykanie dotarli na ten kontynent z Azji, zatrzymali się na przesmyku lądowym – Beringii - pisze Krzysztof Urbański.

Krakowscy archeolodzy badają starożytne miasto Majów

Trójwymiarowe rekonstrukcje starożytnych budowli badanych w Nakum w Gwatemali wykonał zespół naukowców pod kierunkiem archeologów z Instytutu Archeologii U...

Polscy badacze w Grecji

Przemiany krajobrazu kulturowego i naturalnego od neolitu do epoki żelaza w północnej Grecji przebada Jakub Niebieszczański z Uni?wersytetu Adama Mickiewic...

Tajemniczy wrak koło Sri Lanki

Statek zatopiony przed dwoma tysiącleciami, najstarszy w Oceanie Indyjskim, zbadają amerykańscy naukowcy - pisze Krzysztof Kowalski.