Reklama
Rozwiń

Kanadyjscy naukowcy odkryli zaginione statki

Wrak jednego z dwóch statków brytyjskiej wyprawy arktycznej, zaginionych 169 lat temu, odnaleźli kanadyjscy archeolodzy i nurkowie. Poinformował o tym prem...

Sekret greckiego grobowca

Ogromny grobowiec z czasów Aleksandra Wielkiego odkryty w Amfipolis w północnej Grecji może nadal skrywać skarby. Jest nadzieja, że złodzieje nie zdążyli g...

Fenicki wrak koło Malty

Wrak fenickiego statku sprzed 2700 lat odnaleziono koło Malty. Spoczywa na głębokości 120 metrów niedaleko wysepki Gozo.

Prehistoryczne kółko i krzyżyk

Ryty na skale sprzed 39 tys. lat. wykonane zostały ręką neandertalczyka. Mamy na to dowody — twierdzą badacze - pisze Krzysztof Urbański.

Ślimaki jedzono już w epoce lodowej

Amatorzy ślimaków zapewne z niekłamanym zadowoleniem przyjmą tę wiadomość: tradycja jedzenia tych brzuchonogów należących do jednej z najliczniejszych i na...

Najcenniejsze okazy wykopane z ziemi

Ponad 1500 zabytków wydobyto podczas wykopalisk na zamku w Krzepicach na pograniczu Małopolski, Wielkopolski i Śląska.

Prawie kompletny szkielet mamuta na posesji w Teksasie

Prawie kompletny szkielet mamuta, zachowany w 90 proc., odkryto przypadkowo podczas prac ogrodniczych na prywatnej posesji Marty McEwen w Teksasie.

Kamienie Stonehenge

15 obiektów, których śladów nie ma na powierzchni ziemi, odkryto w obrębie megalitycznego obiektu Stonehenge - pisze Krzysztof Kowalski.

Jak żyli neandertalczycy

Neandertalczycy współpracowali, ponieważ chcieli i musieli. Żeby przetrwać w niesprzyjającym klimacie musieli tworzyć grupy - pisze Krzysztof Kowalski.

Szkielet Ryszarda III

Analiza izotopów w szkielecie angielskiego monarchy Ryszarda III wykazała, czym żywił się władca - pisze Krzysztof Kowalski.

Początki balsamowania zwłok

Starożytni Egipcjanie balsamowali zmarłych wcześniej, niż dotychczas przyjmowali naukowcy - pisze Krzysztof Kowalski.

Grobowiec specjalnego znaczenia

Gigantyczny grób z czasów Aleksandra Macedońskiego odkryli archeolodzy ?w północnej Grecji - pisze Krzysztof Urbański.

Wiatr zastąpił wykopaliska

Na płaskowyżu Nazca w Peru, w rejonie El Ingenio i Pampas de Jumana, gwałtowne wiatry i burze odsłoniły nieznane geoglify.

Archeolodzy odkryli warmińskie Pompeje

Polsko-niemiecka grupa archeologiczna pod kierownictwem dr. Arkadiusza Koperkiewicza z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Feliksa Biermanna z Uniwersytetu w Gety...

Niechciane wojenne wykopaliska

Historycy sądzili, że o I wojnie światowej wiedzą już wszystko. Jednak archeolodzy wyprowadzają ich z błędu - pisze Krzysztof Kowalski.

Wrak na dnie Tamizy

Płetwonurkowie badają w Tamizie wrak angielskiego żaglowca z XVII wieku, zakonserwowany w mule - pisze Krzysztof Kowalski.

Wrak starożytnego statku handlowego

Wrak starożytnego statku handlowego z czasów rzymskich, sprzed około 2 tys. lat, odkryli płetwonurkowie w Morzu Liguryjskim koło miejscowości Varazze.

Mauzoleum króla Liu Fei

Broń, rydwany i złote ozdoby odkryli archeolodzy w grobowcu sprzed ponad 2 tysięcy lat - pisze Krzysztof Urbański.

Homo floresiensis

To nie nowy gatunek człowieka, lecz obraz choroby sprzed tysięcy lat - pisze Krzysztof Urbański.