Niezwykła budowa prowadzona jest w gminie Treigny w departamencie Yonne. Jest tam wznoszony zamek Guedelon. W XII wieku warownia taka należała do Guilberta, wasala Jeana de Toussy, obaj byli poddanymi Filipa Augusta (1165–1223).
XX wiek zastał warownię w takim stanie, że nie można jej było już odbudować, natomiast można było zbudować ją od nowa. I tak się stało, a raczej tak się dzieje. Zamek zaprojektował zgodnie ze średniowiecznymi kanonami architekt Jacques Moulin. Budowa ruszyła w 1997 roku, jej zakończenie przewidziano na rok 2035, zajmie tyle czasu, ile zajmowała w średniowieczu – dwa pokolenia. Kamieniarze, murarze, cieśle pracują metodami i narzędziami, jakie znano w XII wieku, korzystają także wyłącznie z dostępnych wówczas materiałów.
Jak za króla Ćwieczka
W pracach budowlanych bierze udział naraz około 50 osób, tego wymaga front robót, dla większej liczby ludzi nie ma odpowiedniego zajęcia. Pracownicy posługują się średniowiecznymi replikami narzędzi. Na potrzeby prac budowlanych skonstruowano koło deptakowe, które w średniowieczu było swego rodzaju silnikiem przekształcającym energię siły żywej – człowieka, konia, wołu – w energię mechaniczną. Surowiec z pobliskiego kamieniołomu transportowany jest wozami na drewnianych kołach, zaprzęgniętymi w woły.
W 2007 roku nastąpiło odkrycie, które stało się istotnym impulsem dla projektu Guedelon. W trakcie wykopalisk ratowniczych poprzedzających budowę szybkiej linii kolejowej Dijon–Miluza odkryto w miejscowości Thervay w regionie Jury pozostałości dwóch młynów wodnych zbudowanych w VII i XII stuleciu. Zachowały się prawie wszystkie części XII-wiecznego obiektu, 189 elementów, wśród nich ważący 250 kilogramów kamień młyński i koło wodne z 28 dębowymi łopatkami. Wszystkie elementy przetrwały w znakomitym stanie dzięki temu, że leżały w ziemi nasyconej wodą z dawnego kanału doprowadzającego wodę do młyna.
Prowadzący wykopaliska Gilles Rolliers uznał, że jest to niepowtarzalna szansa na zrekonstruowanie XII-wiecznego młyna na terenie wznoszonego XII-wiecznego zamku Guedelon.