Niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy z indyjskiego Departamentu Archeologii i Kultury w jaskiniach koło wiosek Chandeli i Gotitola w stanie Chhattisgarh, 130 km od miasta Raipur, stolicy stanu. Ich wiek oszacowano wstępnie na około 10 tys. lat. Badaniami kieruje J.R. Bhagat.
Głowy bez nosów
Malowidła wykonane są barwnikami naturalnymi, które mimo upływy tysiącleci niemal nie wyblakły. Przedstawione są na nich dziwne postacie trzymające przedmioty przypominające broń lub jakieś urządzenia. Mają zaznaczone głowy, ale ich anatomia jest dziwna, brakuje im nosów i ust.
Malowidła koło wiosek Chandeli i Gotitola to niejedyne odkrycie archeologiczne w stanie Chhattisgarh. Ten sam badacz – J.R. Bhagat – odkopał koło Tarighat, 30 km od Raipur, ruiny miasta sprzed 2500 lat. Było ono dobrze rozplanowane, z domami rozlokowanymi geometrycznie wzdłuż wyraźnie wytyczonych ulic.
Indyjscy naukowcy nie wykluczają możliwości, że odkryte malowidła to twór wyobraźni ludzi prehistorycznych, ponieważ w różnych okresach i miejscach na kuli ziemskiej przedstawiciele rodzaju ludzkiego w naturalny sposób wyobrażają sobie takie rzeczy.