W rozmowie z radiową Trójką metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, zaznaczył, że nie należy oceniać działań Jana Pawła II z perspektywy dzisiejszej wiedzy na temat przypadków pedofilii w Kościele. - Papież, jeśli wiedział, o jakiś sprawach, to reagował - powiedział. - Czasem rzeczywiście może ta droga wiedzy, która szła w jego kierunku, była zbyt powolna, ale według dzisiejszej wiedzy i problemów, które przeżywamy, nie oceniałbym papieża, bo byłby to nie tylko ahistorycyzm, ale nawet jakaś krzywda w tej ocenie dla Jana Pawła II - dodał.

 

Część krytyków pontyfikatu papieża Jana Pawła II zarzucała, że nie podejmował on dostatecznych działań w sprawie nadużyć seksualnych, których dopuszczali się duchowni wobec nieletnich. Gdy w 2002 roku w w Stanach Zjednoczonych ujawniony został skandal pedofilii w Kościele, Jan Paweł II wyraził żal i wstyd z powodu nadużyć. Zorganizował również spotkanie kardynałów w tej sprawie - zaznacza Polskie Radio.

Pontyfikat Jana Pawła II niemal 27 lat. Został wybrany na papieża 40 lat temu, był pierwszym od ponad 450. lat papieżem, który nie pochodził z Włoch, a także najmłodszym od półtora wieku.