Uliczne wystawy, koncerty, pokazy mody, a nawet kiermasz staroci – raz do roku ul. Francuska na Pradze-Południe przeradza się w kulturalny deptak. Obchodzone dziś po raz trzeci Święto Saskiej Kępy rozpocznie parada „Słodkie lata 60”. Nie tylko barwny korowód, który wyruszy o godz. 14 z ronda Waszyngtona, przywoła klimat sprzed pięciu dekad. Na scenie u zbiegu Francuskiej i Obrońców można będzie usłyszeć m.in. piosenki z repertuaru Studenckiego Teatru Satyryków czy obejrzeć spektakl „Stopklatka” poświęcony twórczości Jonasza Kofty. O godz. 19 na dużej scenie rozpocznie się zaś koncert galowy. Wystąpią m.in. Anna Serafińska, Jacek Bończyk, Bogdan Łazuka, Skaldowie oraz Maciej Maleńczuk (na zdjęciu) i zespół Psychodancing.

aba

Ul. Francuska, sobota, godz. 14 – 22, wstęp wolny.

TMNAGA – HAPPY END ORAZ ROPOJADY - KINO.LAB

W cyklu Debiuty Czeskich Mistrzów w sobotę oglądamy sfingowany dokument Petra Zelenki o drodze do sukcesu sztucznie wykreowanego zespołu rockowego i niezwykle zabawny, krótki film Jana Sveraka o odkryciu nowego gatunku zwierząt odżywiającego się paliwem samochodowym.

Ul. Jazdów 2, tel. 022 628 12 71/3 w. 135, godz. 20.

DARATT - MURANÓW

W sobotę dwa seanse czadyjskiego filmu Mahamat-Saleha Harouna, zdobywcy m.in. weneckiej Nagrody Specjalnej Jury. To opowieść o zbrodni, zemście i przebaczeniu wpisana w krajobraz współczesnego Czadu tuż po zakończeniu trwającej 40 lat wojny domowej.

Ul. Andersa 1, tel. 022 831 03 58, godz. 12.30 i 20.30.

NEW YORK, NEW YORK - ILUZJON

Na niedzielę proponujemy film Martina Scorsese z 1977 r. o wielkiej miłości, muzyce i show-biznesie rozgrywana w pierwszych powojennych latach w Nowym Jorku. W głównych rolach Liza Minnelli i Robert De Niro. Ul. Nt. Adres, telefon, godzina.

kzk

Fisz, Emade i Marysia Sadowska - Park Sowińskiego

Muzyczny weekend w wolskim amfiteatrze odbędzie się pod wymownym hasłem „Ludzie, muzyka, taniec, czyli jak się bawi młodzież”. Na scenie artyści młodego pokolenia. W sobotę oprócz tancerzy, raperów i początkujących młodych muzyków pojawi się duet Fisz (na zdjęciu) i Emade, którzy zagrają nie tylko utwory z ostatniego albumu „Piątek, 13”. Niedzielne koncerty uświetnią Marysia Sadowska i zespół Sofa.

Ul. Elekcyjna 17, tel. 0 880 805 705, sobota – niedziela, godz. 17, wstęp wolny.

Futurobnia i Czasubrak - Depozyt 44

Niedzielny wieczór na Solcu zapowiada się bardzo niespokojnie. Dwa zespoły z punkowym pazurem i niemałym doświadczeniem zagrają w klubie Depozyt 44. Futurobnia to – jak czytamy na ich stronie internetowej – połączenie wytrawnej poezji współczesnej z muzyką rockową lat 90. Czasubrak z kolei to „zespół grający zwierzęcego, nowofalowego punka i dekadencko-regresywno-progresywną muzykę do tupania i fikania”.

Ul. Solec 44, www.depozyt44.pl, godz.20, bilety 5 zł.

dw

ALINA NA ZACHÓD - TEATR DRAMATYCZNY

Paweł Miśkiewicz niespiesznie rozgrywa opowieści ze smutnego życia mieszkańców prowincji, w które niespodziewanie wkracza dziewczyna z innego świata i budzi dawno zapomniane marzenia. Zaskakująca rola Katarzyny Figury.

PKiN, plac Defilad 1, tel. 022 656 68 44, sobota – niedziela, godz. 19.

…I PÓKI NAS ŚMIERĆ NIE ROZŁĄCZY, CZYLI TRYPTYK CZESKI - TEATR KONSEKWENTNY

Związki w różnym wieku i o rozmaitym charakterze. Od zdziecinniałej starości, przez snobującą się parę mieszczan, po początek uczucia rodzącego się w autobusie. Rewelacyjny Adam Sajnuk i świetna zabawa dla każdej pary.

Ul. Boleść 2, tel. 022 635 89 64, sobota, godz. 19.

RAGAZZO DELL’EUROPA - TR WARSZAWA

Aleksandra Konieczna w poszukiwaniu utraconego czaru, w dekoracjach z baru kebabowego i w scenach ze „Stawki większej niż życie” – tak, z pomocą René Pollescha, aktorzy mówią o swoim zawodzie. Doskonała odtrutka na artystyczne pozy i pretensje.

Ul. Marszałkowska 8, tel. 022 480 80 08, sobota – niedziela, godz. 19.

ar

Backstage - CSW

Wystawa fotografii i wideoinstalacji Macieja Stępińskiego to pokaz osobliwych industrialnych pejzaży. Uchwycone przez artystę kadry mogłyby posłużyć za scenografię do niejednej monumentalnej opery. Wyludnione, pozbawione ruchu lokalizacje – tak wygląda niesamowity backstage – zaplecze wielkich miast.

Ul. Jazdów 2, tel. 022 628 12 71, godz. 11 – 19.

Grand Reserva - Galeria Studio

Tylko do poniedziałku możemy oglądać niezwykłą wystawę obrazów olejnych Ryszarda Woźniaka, twórcy legendarnej już dziś Grupy.

Z prezentowanymi 20 obrazami wiąże się ciekawa historia. Przez dwie dekady leżały, nigdy wcześniej niepokazywane, na strychu artysty. W Studio przekonamy się, czy czas leżakowania nadał im mocy, szlachetności i wykwintnego smaku.

Pl. Defilad 1 (PKiN), tel. 022 656 69 91, godz. 12 – 18.

igse

Kochanej Mamie - Muzeum Powstania Warszawskiego

Warsztaty w Sali Małego Powstańca przeznaczone są tylko dla dzieci i ojców. Podczas zajęć, odbywających się pod hasłem „Wstążki, kwiatki dopinamy i dla Mamy prezent mamy, czyli warsztaty dla dzieci i Taty”, dzieci będą mogły wykonać prezent niespodziankę specjalnie na Dzień Matki.

Ul. Grzybowska 79, tel. 022 539 79 70, sobota, godz. 12.

Nusia i Baranie Łby - Czuły Barbarzyńca

Tytułowa bohaterka książki Piji Lindenbaum przypadkiem trafia na stado głodnych owieczek. Dziewczynka postanawia przełamać własne słabości i zaopiekować się nowymi przyjaciółmi W niedzielę w ramach cyklu „Czułe Czytanki” fragmenty książki o przygodach Nusi przeczyta aktorka Kamilla Baar.

Ul. Dobra 31, tel. 022 826 32 94, rezerwacje: poczta@czuly.pl, niedziela, godz. 12.

Dzień Sierściucha - Pub Lolek

Po raz trzeci sympatycy zwierząt spotkają się na majówce z okazji Dnia Sierściucha. Występy taneczne, pokazy aikido i warsztaty ceramiczne to tylko niektóre atrakcje spotkania, na które można zabrać swojego psa. Aktorzy bedą kwestować na rzecz schronisk dla czworonogów, a hitem dnia będzie wspólne lepienie Mamuta Lolka... Co to takiego? Przyjdźcie, to się przekonacie.

Pole Mokotowskie, niedziela, godz. 12 – 16.

tr, aba

Blue Cactus

Każda mama, która dziś lub jutro (24 i 25 maja) przyjdzie do restauracji, dostanie dowolny deser gratis.

To prezent z okazji nadchodzącego Dnia Matki. Wybór deserów jest ogromny. W menu m.in. jabłkowa chimichanga (19 zł), czyli deserowa odmiana meksykańskiego burito z jabłkami i rodzynkami, creme brulee w trzech smakach: czekoladowym, pomarańczowym i waniliowym (24 zł) czy klasyczny włoski deser śmietankowy panna cotta z owocami leśnymi (19 zł). Dla mam, które kochają czekoladę, do wyboru będzie: mus czekoladowy z sosem czekoladowym (19 zł), czekoladowe ciastko w kształcie kaktusa (19 zł) albo czekoladowe naleśniki wypełnione lodami waniliowymi podawane z wiśniową salsą (19 zł).

Ul. Zajączkowska 11, tel. 022 851 23 23.

Al Pomodoro

Od piątku w obu restauracjach Al Pomodoro obowiązuje nowa, wiosenno-letnia karta dań. W menu jest teraz więcej potraw typowo śródziemnomorskich, z owocami morza i rybami, lekkie sosy, także więcej ciekawych kompozycji dla wegetarian. Nowe przystawki to plastry gruszki podawane na rukoli z sosem gorgonzola (13 zł) czy małże w białym winie po mediolańsku (14 zł). Z zup wprowadzono minestrone, włoską zupę jarzynową (7,50 zł), z dań głównych np. makrelę smażoną z rozmarynem (28 zł). Wśród potraw dla dzieci jest np. „wiosenne penne”, czyli makaron pióra z kurczakiem pieczonym w sosie śmietanowym z pesto (14 zł).

Bemowo, ul. Szeligowska 4 (róg Połczyńskiej), tel. 022 357 69 69, Ursus, ul. Dzieci Warszawy 27a (osiedle Skorosze), tel. 022 303 97 00.

mq

W sobotę obchodzimy Dzień Jedności Afrykańskiej. Skąd wzięło się to święto?

Mamadou Diouf:

To święto całego kontynentu. Wszystko zaczęło się 25 maja 1963 roku, kiedy przywódcy wszystkich wolnych państw afrykańskich postanowili spotkać się w Addis Abebie i założyć Organizację Jedności Afrykańskiej.

W tym roku jednak obchody przenieśliśmy na sobotę. Podczas imprezy chcemy pokazać bogactwo afrykańskiej kultury. Myślę, że taka impreza jest potrzebna Warszawie. Afryka jest tu trochę nieobecna.

Gwiazdą wieczoru będzie Clive Brown i jego zespół. Co to za postać?

Zaprosiliśmy Clive’a, ponieważ chcemy tym razem mówić zarówno o Afryce, jak i diasporze, która rozsypana jest po całym świecie. Wszyscy nasi goście są emigrantami. Clive i Shekinah Singers na stałe mieszkają w Londynie, grają zaś klasyczny gospel z elementami soulu i funky, energetyczny i bardzo karaibski. Oprócz nich usłyszymy Afrykanów z Poznania, Gdańska, ale też Kubę Pogorzelskiego, Polaka najlepiej czującego afrykańskie rytmy.

Co jeszcze będzie się działo pod PKiN?

Będzie pokaz filmów dokumentalnych, warsztaty fryzjerskie i bębniarskie, a także degustacja potraw i spotkania z organizacjami wspierającymi Afrykę.

rozmawiała Dominika Węcławek

Pl. Defilad, 24 maja, od godz. 15.