Grand Reserva - Galeria Studio
Tylko do poniedziałku możemy oglądać niezwykłą wystawę obrazów olejnych Ryszarda Woźniaka, twórcy legendarnej już dziś Grupy.
Z prezentowanymi 20 obrazami wiąże się ciekawa historia. Przez dwie dekady leżały, nigdy wcześniej niepokazywane, na strychu artysty. W Studio przekonamy się, czy czas leżakowania nadał im mocy, szlachetności i wykwintnego smaku.
Pl. Defilad 1 (PKiN), tel. 022 656 69 91, godz. 12 – 18.
igse
Kochanej Mamie - Muzeum Powstania Warszawskiego
Warsztaty w Sali Małego Powstańca przeznaczone są tylko dla dzieci i ojców. Podczas zajęć, odbywających się pod hasłem „Wstążki, kwiatki dopinamy i dla Mamy prezent mamy, czyli warsztaty dla dzieci i Taty”, dzieci będą mogły wykonać prezent niespodziankę specjalnie na Dzień Matki.
Ul. Grzybowska 79, tel. 022 539 79 70, sobota, godz. 12.
Nusia i Baranie Łby - Czuły Barbarzyńca
Tytułowa bohaterka książki Piji Lindenbaum przypadkiem trafia na stado głodnych owieczek. Dziewczynka postanawia przełamać własne słabości i zaopiekować się nowymi przyjaciółmi W niedzielę w ramach cyklu „Czułe Czytanki” fragmenty książki o przygodach Nusi przeczyta aktorka Kamilla Baar.
Ul. Dobra 31, tel. 022 826 32 94, rezerwacje: poczta@czuly.pl, niedziela, godz. 12.
Dzień Sierściucha - Pub Lolek
Po raz trzeci sympatycy zwierząt spotkają się na majówce z okazji Dnia Sierściucha. Występy taneczne, pokazy aikido i warsztaty ceramiczne to tylko niektóre atrakcje spotkania, na które można zabrać swojego psa. Aktorzy bedą kwestować na rzecz schronisk dla czworonogów, a hitem dnia będzie wspólne lepienie Mamuta Lolka... Co to takiego? Przyjdźcie, to się przekonacie.
Pole Mokotowskie, niedziela, godz. 12 – 16.
tr, aba
Blue Cactus
Każda mama, która dziś lub jutro (24 i 25 maja) przyjdzie do restauracji, dostanie dowolny deser gratis.
To prezent z okazji nadchodzącego Dnia Matki. Wybór deserów jest ogromny. W menu m.in. jabłkowa chimichanga (19 zł), czyli deserowa odmiana meksykańskiego burito z jabłkami i rodzynkami, creme brulee w trzech smakach: czekoladowym, pomarańczowym i waniliowym (24 zł) czy klasyczny włoski deser śmietankowy panna cotta z owocami leśnymi (19 zł). Dla mam, które kochają czekoladę, do wyboru będzie: mus czekoladowy z sosem czekoladowym (19 zł), czekoladowe ciastko w kształcie kaktusa (19 zł) albo czekoladowe naleśniki wypełnione lodami waniliowymi podawane z wiśniową salsą (19 zł).
Ul. Zajączkowska 11, tel. 022 851 23 23.
Al Pomodoro
Od piątku w obu restauracjach Al Pomodoro obowiązuje nowa, wiosenno-letnia karta dań. W menu jest teraz więcej potraw typowo śródziemnomorskich, z owocami morza i rybami, lekkie sosy, także więcej ciekawych kompozycji dla wegetarian. Nowe przystawki to plastry gruszki podawane na rukoli z sosem gorgonzola (13 zł) czy małże w białym winie po mediolańsku (14 zł). Z zup wprowadzono minestrone, włoską zupę jarzynową (7,50 zł), z dań głównych np. makrelę smażoną z rozmarynem (28 zł). Wśród potraw dla dzieci jest np. „wiosenne penne”, czyli makaron pióra z kurczakiem pieczonym w sosie śmietanowym z pesto (14 zł).
Bemowo, ul. Szeligowska 4 (róg Połczyńskiej), tel. 022 357 69 69, Ursus, ul. Dzieci Warszawy 27a (osiedle Skorosze), tel. 022 303 97 00.
mq
W sobotę obchodzimy Dzień Jedności Afrykańskiej. Skąd wzięło się to święto?
Mamadou Diouf:
To święto całego kontynentu. Wszystko zaczęło się 25 maja 1963 roku, kiedy przywódcy wszystkich wolnych państw afrykańskich postanowili spotkać się w Addis Abebie i założyć Organizację Jedności Afrykańskiej.
W tym roku jednak obchody przenieśliśmy na sobotę. Podczas imprezy chcemy pokazać bogactwo afrykańskiej kultury. Myślę, że taka impreza jest potrzebna Warszawie. Afryka jest tu trochę nieobecna.
Gwiazdą wieczoru będzie Clive Brown i jego zespół. Co to za postać?
Zaprosiliśmy Clive’a, ponieważ chcemy tym razem mówić zarówno o Afryce, jak i diasporze, która rozsypana jest po całym świecie. Wszyscy nasi goście są emigrantami. Clive i Shekinah Singers na stałe mieszkają w Londynie, grają zaś klasyczny gospel z elementami soulu i funky, energetyczny i bardzo karaibski. Oprócz nich usłyszymy Afrykanów z Poznania, Gdańska, ale też Kubę Pogorzelskiego, Polaka najlepiej czującego afrykańskie rytmy.
Co jeszcze będzie się działo pod PKiN?
Będzie pokaz filmów dokumentalnych, warsztaty fryzjerskie i bębniarskie, a także degustacja potraw i spotkania z organizacjami wspierającymi Afrykę.
rozmawiała Dominika Węcławek
Pl. Defilad, 24 maja, od godz. 15.