Jeśli studia, to humanistyczne

Najwięcej tegorocznych maturzystów chce kontynuować naukę na uniwersytetach

Publikacja: 06.05.2010 04:42

Wyniki matury z matematyki niektóre uczelnie biorą pod uwagę nawet przy naborze na kierunki humanist

Wyniki matury z matematyki niektóre uczelnie biorą pod uwagę nawet przy naborze na kierunki humanistyczne. Na zdjęciu wczorajszy egzamin w XII LO w Szczecinie

Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski Dariusz Gorajski

Matura potrwa do końca maja. Jej wyniki, które będą znane w połowie czerwca, zdecydują, czy tegoroczni abiturienci dostaną się na wybrany kierunek studiów. Studiować chce nieco ponad 80 proc. z nich – wynika z badania, jakie na zlecenie „Rz” wykonała GfK Polonia. Jedna trzecia respondentów zamierza dzielić naukę z pracą.

– 19-latki mają rozbudzone aspiracje edukacyjne. Wykształcenie, a ściślej: dyplom wyższej uczelni, jest w ich wyobrażeniach windą awansu i gwarantem wysokiej pozycji społecznej, dostatniego życia – komentuje wyniki badania prof. Krystyna Szafraniec, kierownik Zakładu Socjologii Edukacji i Młodzieży UMK, PAN.

Dodaje, że statystyki od kilku lat pokazują, iż ok. 80 proc. absolwentów średnich szkół wybiera się na studia. – I ci, którzy chcą studiować, dostają indeks. Jest to możliwe dzięki nieprawdopodobnie szerokiej ofercie edukacyjnej uczelni publicznych i niepublicznych – ocenia profesor.  

Dokąd wybierają się maturzyści A. D. 2010? Najchętniej widzą się na uniwersytetach – 39 proc. Popularne są politechniki – 32 proc. Ale część (13 proc.), tak jak maturzysta Szymon Kanonowicz z Torunia, nie ma jeszcze sprecyzowanych planów: – Waham się między matematyką na uniwersytecie i na politechnice.

Wśród tych, którzy chcą studiować na uniwersytetach, najwięcej osób deklaruje, że złoży dokumenty na studia humanistyczne – 44 proc. Mimo że od dwóch lat resort nauki i szkolnictwa wyższego prowadzi kampanię promocyjną na rzecz upowszechniania kierunków technicznych i ścisłych i przeznacza specjalne stypendia dla ich studentów. – Wspieramy specjalnym programem i stypendiami osoby wybierające kierunki techniczne i ścisłe, by zmieniać strukturę kształcenia – tłumaczy prof. Barbara Kudrycka, minister nauki. Podkreśla, że cieszy to, iż wciąż 80 proc. młodzieży chce studiować.

– Wiele osób wybiera studia humanistyczne, co oznacza, że humanistyce nie zabraknie studentów, którzy z pasją i zgodnie z własnymi predyspozycjami będą się kształcić w tych dyscyplinach – mówi.

Prof. Stefan Kwiatkowski, przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, twierdzi, że młodzi ludzie wciąż wykazują się małą znajomością rynku pracy. – Kiedy w jednym z badań pytaliśmy o stopę bezrobocia w regionie, w którym mieszkają, i możliwość zatrudnienia, to nic na ten temat nie wiedzieli – opowiada. Dodaje, że maturzyści wybierają uniwersytety, bo te uczelnie mają dobrą markę, ale nie biorą pod uwagę tego, iż są na nich kierunki, po których trudno o pracę.

– Młodzież ma bardzo słabe wyobrażenie o tym, co się dzieje na rynku pracy i w jakim kierunku podążają nieuchronne zmiany. Z reguły kierują się prostymi skojarzeniami (ktoś, kto się interesuje biologią, idzie na medycynę, a ktoś, kto wiedzą o społeczeństwie, zdaje na politologię) albo uogólnionymi wyobrażeniami na temat tzw. pewniaków (prawo, marketing, ekonomia – „te zawsze się opłacą”) – przyznaje prof. Krystyna Szafraniec.

Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego