Rz: Ze statutu Naukowej Fundacji Polpharmy wynika, że jest ona instytucją powołaną do wspierania, medycyny i farmacji, ludzi nauki w Polsce. Ale...
Agata Łapińska:
Od samego początku zarząd i Rada Naukowa dążą do tego, aby obok znanych uczonych ze znakomitym dorobkiem naukowym wspierać także ludzi młodych, dopiero wstępujących na ścieżkę kariery. Znakomicie zdają oni sobie sprawę z mechanizmu funkcjonowania świata nauki, jaką rolę odgrywają w nim pieniądze, zarówno te przeznaczane na badania, jak i na podnoszenie kwalifikacji. Dlatego zaczęliśmy od przyznawania nagrody pieniężnej zdolnym absolwentom akademii i uniwersytetów medycznych, którzy chcieli kontynuować edukację i prowadzić badania naukowe.
To brzmi bardzo pięknie, ale zarazem bardzo ogólnie.
Szczegółowo brzmi równie dobrze: od 2004 roku zostaliśmy fundatorem trzech pierwszych nagród dla zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Prac Magisterskich Wydziałów Farmaceutycznych, organizowanego od ponad 40 lat przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne. W tym roku w tej roli wystąpiliśmy już po raz siódmy. W finale rywalizują autorzy najlepszych prac magisterskich wyłonieni w konkursach uczelnianych. Na tym ostatnim etapie nie ma już słabych, nijakich prac, są tylko dobre i bardzo dobre. W ten sposób nagrody fundacji trafiają do zdolnych, stojących dopiero u progu pracy zawodowej młodych ludzi, którzy, być może zachęceni wynikami swojej pierwszej pracy naukowej, będą chcieli ją kontynuować..