Wojskowi uczestniczący w misji afgańskiej nie tylko biorą udział w akcjach bojowych czy szkoleniu afgańskich policjantów i tamtejszej służby bezpieczeństwa. W skład kontyngentu wchodzi także zespół do spraw rozbudowy prowincji.
– To siedmiu oficerów i 11 cywilnych specjalistów w różnych dziedzinach. Realizują oni projekty, których celem jest rozwój prowincji – mówi „Rz" mjr Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. W tym roku zamknęli oni już 12 projektów, jeszcze realizują 21. W sumie resort obrony przeznacza na ten cel 6 mln zł.
W latach 2008 – – 2012 na rozwój Afganistanu przeznaczyliśmy 125 mln zł
Największy projekt to budowa w Ghazni centrum zarządzania kryzysowego. W budynku tym będą pracowali policjanci, strażacy, pracownicy pogotowia ratunkowego oraz sił bezpieczeństwa. To w tym miejscu odbierane będą telefony alarmowe dotyczące wszystkich zagrożeń, np. pożarów czy działań terrorystycznych. Zakończenie prac planowane jest na 30 listopada.
W poprzednim roku polscy specjaliści wybudowali szkołę w Qala-e-Now Khwajah Roshale (dzielnica Ghazni). Obecnie chodzi do niej 2500 dzieci. Ze względów kulturowych nauka odbywa się na zmiany. Rano do szkoły przychodzą dziewczęta, a po południu uczą się w niej chłopcy. Budowa i wyposażenie placówki sfinansowane zostały przez polski MSZ. Inwestycja kosztowała blisko 200 tys. dolarów.