Przeciwko artykułowi zaprotestowała już ambasada Izraela, a także Centrum Szymona Wiesenthala.

Autorem artykułu jest Christoph Glanz, nauczyciel i członek Związku Zawodowego Wychowanie i Nauka (GEW). Artykuł nosi tytuł "Palestyna/Izrael: Dokumentowanie niesprawiedliwości i apel o sprawiedliwość - czy to możliwe w Oldenburgu?".

Glanz, znany propalestyński aktywista, wzywa do bojkotu Izraela w związku z polityką prowadzoną przez to państwo wobec Palestyńczyków. Glanz należy do Ruchu Bojkot, Dywestycje, Sankcje (BDS). Ruch ten od 2005 roku zachęca do tego, by nie kupować produktów wytworzonych w osiedlach żydowskich powstałych na terytorium Palestyny.

"Związek GEW jest ważną instytucją w Niemczech, dlatego jesteśmy zaskoczeni i rozczarowani, że jego oddział w Oldenburgu zdecydował się na przedrukowanie pamfletu aktywisty ruchu BDS" - oświadczyła ambasada Izraela w Niemczech. "Liczymy na poczucie moralności i intelektualne zdolności czytelników, które pozwolą im właściwie zareagować na ten artykuł" - dodaje ambasada.

Przeciwko publikacji artykułu protestowali także niektórzy członkowie związku GEW.

Heinz Bührmann, prezes związku zapewnił w rozmowie z "Jerusalem Post", że nie pozwoli na promowanie antysemityzmu w żadnej instytucji, na którą ma wpływ. Dodał, że związek "dystansuje się od promowania BDS".

Tymczasem w oświadczeniu podpisanym przez Bührmanna na stronie związku czytamy, że "krytykowanie Izraela nie oznacza automatycznie krytykowania Żydów" i dodał, że Izrael "prześladuje mniejszości na swoim terytorium".