Prokuratura Krajowa poinformowała w piątek, że śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku zostaje przedłużone do 31 grudnia 2021. Jak tłumaczył w Polsat News szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, „mamy do czynienia z niebywale trudnym i skomplikowanym śledztwem”, utrudnianym zwłaszcza przez stronę rosyjską.

Dowiedz się więcej: Prokuratura: Śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej przedłużone

Katastrofą zajmuje się też podkomisja smoleńska, na której czele stoi Antoni Macierewicz. Swoje pierwsze posiedzenie odbyła ona 7 marca 2016 roku. Powołano ją na podstawie art. 28 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 czerwca 2012 r. w sprawie organizacji oraz działania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 1294 z późn. zm.) oraz w związku z Decyzją nr 16 Ministra Obrony Narodowej z 4 lutego 2016 r. Wśród rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej pojawiają się głosy, że powinien zostać przeprowadzony audyt prac podkomisji.

Przeczytaj: Wassermann „podpisuje się” pod wnioskiem o audyt komisji Macierewicza

Rodzice Przemysława Gosiewskiego, który zginął w katastrofie, chcieliby międzynarodowego śledztwa. - Jest mi bardzo przykro, że Antoni nas zawiódł w jakiś tam sposób przedłużaniem (...) Należałoby zmienić przewodniczącego - powiedziała Jadwiga Gosiewska, w rozmowie z „Wydarzeniami” Polsat News.

Jak tłumaczył dziś w Polsat News szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, "mamy do czynienia z niebywale trudnym i skomplikowanym śledztwem", utrudnianym zwłaszcza przez stronę rosyjską.

Macierewicz przekonuje w ostatnim czasie, że pisemny raport podkomisji, dotyczący katastrofy, zostanie opublikowany w tym miesiącu. - Materiał dowodowy zebrany przez komisję ds. zbadania przyczyn wypadku samolotu Tu-154M jednoznacznie potwierdza, że do tragedii doszło na skutek eksplozji - przekonywał w sobotę widzów TV Trwam, dodając, że „nie było w tym żadnej winy pilotów” i „mamy do czynienia z bezspornym materiałem dowodowym”. W 11. rocznicę katastrofy byłego ministra obrony gościły też w swoich studiach Polskie Radio 24, TV Republika i Radio Maryja.

Rodzice Przemysława Gosiewskiego mimo upływu lat nie mogą pogodzić się ze śmiercią syna. - Nie ma takiego dnia i takiej godziny w dzień i w nocy, kiedy bym nie pomyślał o moim Przemusiu - mówił ojciec zmarłego wicepremiera i wiceszefa PiS. - Przemko mój zasłużył sobie na to, żeby przyczyna jego śmierci była wyjaśniona - dodała Jadwiga Gosiewska.