Prof. Michała Kuleszę, wybitnego prawnika, szefa Zakładu Nauki Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, wspólnika kancelarii Domański Zakrzewski Palinka,  znano przede wszystkim jako twórcę podwalin prawnych pod rozwój demokracji lokalnej. Był współautorem obu reform samorządowych – tej  z 1990 roku, która wprowadziła do ustroju Polski gminy, i tej z 1998 roku, w wyniku której powstały powiaty i województwa samorządowe. Zawsze też bronił powiatów jako centrów polityczno-administracyjnych, choć ten szczebel samorządu terytorialnego był często krytykowany.

– To był prawdziwy przyjaciel samorządów, bo tylko on tak do końca je rozumiał, z ich wadami i zaletami, dlatego był nam bliski i my w pewnym sensie także byliśmy mu bliscy – mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Z kancelarią Bronisława Komorowskiego Michał Kulesza współpracował od 2010 r. Olgierd Dziekoński, szef doradców prezydenta,  mówi „Rz", że prof. Kulesza był bardzo aktywny i cieszył się ogromnym szacunkiem w środowiskach samorządowych. Był m.in. współautorem ustawy  o współpracy na rzecz rozwoju lokalnego, która w ostatecznej wersji została zaprezentowana na stronie Kancelarii Prezydenta tuż przed ostatnimi świętami Bożego Narodzenia.

Pracował też przy zmianach ordynacji w wyborach do samorządów, którą przygotowuje Kancelaria Prezydenta.

Andrzej Celiński tak wspomina prof. Kuleszę: – Był moim drużynowym w „Czarnej Jedynce", legendarnej drużynie harcerskiej z liceum im. Reytana, która odegrała rolę przy powoływaniu Komitetu Obrony Robotników – opowiada. – Michał trzymał się na obrzeżach polityki, był bardziej skoncentrowany na karierze prawniczej, ale zawsze pozostał lojalny wobec naszego środowiska. To był po prostu dobry człowiek.