Kalendarium opresji

Publikacja: 19.01.2009 14:13

[srodtytul]Od PKWN do Milenium [/srodtytul]

[srodtytul]1944[/srodtytul]

8 XII. W Rzeszowie NKWD aresztowało i przekazało do aresztu UB ks. Michała Pilipca, kapelana AK. Po torturach został zabity strzałem w tył głowy; był prawdopodobnie pierwszym kapłanem ofiarą mordu politycznego w Polsce Ludowej.

20 XII. W resorcie bezpieczeństwa PKWN powstała komórka do zwalczania „wrogiej agentury” wśród duchowieństwa. Kierowniczką Sekcji III Wydziału I (od 6 IX 1945 r. Wydziału V Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego) została Julia Brystygierowa – do Października ’56 główna specjalistka do walki z Kościołem w bezpiece.

[srodtytul]1945[/srodtytul]

Marzec. W Krakowie pod auspicjami abp. Adama Sapiehy powstał „Tygodnik Powszechny”.

8 V. Kapitulacja Niemiec. Straty duchowieństwa rzymskokatolickiego pod okupacją hitlerowską: pięciu biskupów, 1932 księży diecezjalnych (17 proc. stanu z 1939 r., a na ziemiach wcielonych do III Rzeszy do 50 proc. stanu przedwojennego), 580 zakonników, 289 zakonnic. Z rąk nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943 – 1944 śmierć poniosło ok. 120 księży rzymskokatolickich.

Pod okupacją sowiecką (1939 – 1941 i w 1944 r.) na dawnych Kresach Wschodnich zginęło ok. 180 księży (brak dokładnych danych), w tym kilkudziesięciu w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Straty materialne to m.in. całkowite zniszczenie 900 świątyń. Po zmianie granic państwowych Kościół polski stracił możliwość sprawowania opieki duszpasterskiej nad wiernymi pozostałymi na połowie terytorium II RP wcielonej do ZSRR oraz stanął przed koniecznością zorganizowania od nowa struktur kościelnych i życia religijnego na ziemiach zachodnich i północnych.

12 IX. Rząd ogłosił, że z winy Watykanu konkordat ze Stolicą Apostolską przestał obowiązywać.

25 IX. Pierwszy jawny spór episkopatu z władzami państwowymi: Prezydium Krajowej Rady Narodowej ustanowiło przymus ślubów cywilnych (od 1947 r. obowiązkowo poprzedzających udzielenie ślubu kościelnego) oraz przepisy ułatwiające rozwód. Biskupi wysłali list protestacyjny.11 XI. Pod redakcją ks. Zygmunta Kaczyńskiego, byłego ministra rządu londyńskiego, ukazał się pierwszy numer katolickiego „Tygodnika Warszawskiego” politycznie związanego ze Stronnictwem Pracy.25 XI. W Warszawie powstał tygodnik „Dziś i Jutro”; wokół pisma Bolesław Piasecki zorganizował grupę polityczną katolików przedkładających lojalność wobec komunistycznych władz nad więź z Kościołem i jego hierarchią, ostateczną uformowaną w 1951 r. jako Stowarzyszenie Pax.

[srodtytul]1946[/srodtytul]

10 III. W Kraśniku w diecezji lubelskiej „nieznani sprawcy” zamordowali rektora kościoła Świętego Ducha, prześladowanego przez UB ks. Stanisława Zielińskiego, dobroczyńcę ubogich, w czasie wojny kapelana puławskiej AK.12 V. Bojówka aktywistów PPR uprowadziła w Płokach w archidiecezji krakowskiej i zastrzeliła ks. Michała Rapacza.

Czerwiec. Kampania propagandowa PPR przed referendum na temat zmian ustrojowych. W procesji Bożego Ciała w Warszawie uczestniczyli członkowie rządu i generałowie wojska, a w wielu miastach wojewódzkich członkowie lokalnych władz.

26 VI. W Przemyślu UB aresztowało greckokatolickich biskupów: ordynariusza Jozafata Kocyłowskiego i sufragana Hrihorija Łakotę; przekazani NKWD i wywiezieni do ZSRR obaj zmarli w łagrach.7 IX. W Libiążu (Krakowskie) trzej funkcjonariusze UB zastrzelili ks. Franciszka Flasińskiego.

Listopad, grudzień. Ks. Zygmunt Jarkiewicz z Kiczek koło Mińska za posiadanie broni został skazany na karę śmierci zamienioną w drodze łaski na dożywocie; zmarł w więzieniu.

[srodtytul]1947[/srodtytul]

7 IX. Episkopat w liście pasterskim skrytykował państwową akcję ateizacyjną.

1 X. Biuro Polityczne KC PPR nakazało UB wzmóc represje wobec duchowieństwa i nakłaniać księży do nieodczytywania w kościołach listu biskupów.

13 – 15 X. W Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego ogólnokrajowa odprawa na temat walki z Kościołem. Minister Stanisław Radkiewicz: Kościół to „najbardziej zorganizowana reakcyjna siła występująca przeciwko obozowi demokracji. To jest najpotężniejsza siła w Polsce, z którą my jeszcze żeśmy się nie zmierzyli. (...) Trzeba bić takiego wroga jak kler”. MBP nakazano wzmóc represje przeciw duchowieństwu, ale na każdą akcję uzyskiwać zgodę kierownictwa resortu.

29 XI. Ks. Jan Stępień, kapelan AK i członek ZG Stronnictwa Narodowego, w latach 70. rektor ATK, po rozprawie w gmachu MBP w Warszawie został czterokrotnie skazany na karę śmierci zamienioną przez prezydenta Bolesława Bieruta na 15 lat więzienia.

24 XII. Ks. Bolesław Stefański, kapelan Narodowych Sił Zbrojnych, został skazany na karę śmierci zamienioną na dożywotnie więzienie.

[srodtytul]1948[/srodtytul]

Maj. W odwecie za niezadowalające, zdaniem władz, uregulowanie przez Watykan kanonicznego statusu Ziem Odzyskanych podniesiono podatki na dobra kościelne, zlikwidowano część szkół katolickich, usuwano niewygodnych katechetów, odebrano biskupom paszporty.16 XI. Arcybiskupem gnieźnieńsko-warszawskim i prymasem Polski po zmarłym 22 X kard. Hlondzie został biskup lubelski Stefan Wyszyński.

[srodtytul]1949[/srodtytul]

23 – 25 III. W MBP na odprawie wojewódzkich szefów UB Jakub Berman z Biura Politycznego KC PZPR uznał za niedostateczne zwerbowanie tylko 33 duchownych jako tajnych agentów. Min. Radkiewicz zalecił „przeprowadzenie w każdym województwie co najmniej jednego poważnego procesu [sądowego] klerykalnego”.

5 VIII. Opublikowano dekret prezydenta Bolesława Bieruta „O ochronie wolności sumienia i wyznania”, wyzyskiwany następnie do ograniczania aktywności Kościoła oraz represjonowania duchownych i świeckich katolików.

Rozpoczęła pracę Komisja Mieszana przedstawicieli władz państwowych i episkopatu Polski do rozwiązywania spraw konfliktowych.14 IX. Wykonano orzeczony w sierpniu wyrok śmierci na ks. Władysławie Gurgaczu, jezuicie z Krynicy, kapelanie Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.

2 IX. Przy ZBoWiD powstały komisje księży, tzw. ruch księży patriotów, ok. tysiąca duchownych skłóconych z biskupami, przekupionych lub przymuszonych przez SB szantażem.3 IX. Episkopat zawiesił działalność wszystkich kościelnych stowarzyszeń osób świeckich, nie godząc się na nakaz zarejestrowania ich u władz państwowych.

[srodtytul]1950[/srodtytul]

23 I. Władze zrabowały majątek kościelnej organizacji charytatywnej Caritas i przekazały zarządom złożonym z „księży patriotów” i stronników Bolesława Piaseckiego.

Luty. Za protesty w sprawie Caritasu dwa tygodnie w areszcie domowym spędził biskup chełmiński Kazimierz Kowalski, ok. 20 księży skazano na kilka miesięcy aresztu, kilkudziesięciu ukarano wysokimi grzywnami.20 III. Ustawa o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, czyli 80 proc. ziemi należącej do Kościoła. Utworzono z niej Fundusz Kościelny, z którego finansowano prześladowanie Kościoła, m.in. ruch „księży patriotów”.

14 IV. Członkowie kościelno-państwowej komisji podpisali porozumienie normujące stosunki między rządem i episkopatem, od początku niedotrzymywane przez władze.

19 IV. Powstał Urząd do spraw Wyznań, ściśle współpracujący z UB. Dyrektorem został Antoni Bida, były szef cenzury.

Listopad. Przy Ogólnopolskim Komitecie Obrońców Pokoju utworzono z posłusznych duchownych Komisję Księży Intelektualistów i Działaczy Katolickich. Wraz z „księżmi patriotami” prowadzili dywersję w Kościele.

[srodtytul]1951[/srodtytul]

20 I. Aresztowano biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka pod zarzutami kolaboracji z okupantem niemieckim i szpiegostwa na rzecz USA.26 I. Władze usunęły administratorów apostolskich pięciu diecezji na Ziemiach Odzyskanych (Gdańsk, Gorzów, Olsztyn, Opole, Wrocław) i zastąpiły ich wskazanymi przez siebie wikariuszami kapitulnymi. Prymas Wyszyński, aby uniknąć popadnięcia w schizmę przez nominatów (za zakazane przez prawo kanoniczne przyjęcie stanowisk kościelnych od władzy świeckiej), mianował ich swoimi wikariuszami generalnymi.

[srodtytul]1952[/srodtytul]

6 XI. Za wzywanie wiernych do protestów przeciwko usuwaniu religii ze szkół władze wydaliły na pięć lat z terytorium diecezji biskupów katowickich: ordynariusza Stanisława Adamskiego i sufragana Juliusza Bieńka. Drugi sufragan Herbert Bednorz został wydalony w grudniu, po zwolnieniu z miesięcznego aresztu.

[srodtytul]1953[/srodtytul]

21 – 27 I. Pokazowy proces księży i świeckich pracowników kurii krakowskiej. Zarzuty – m.in. szpiegostwo. Zapadły trzy wyroki śmierci, w tym na ks. Józefa Lelitę, i kilka kilkunastoletniego więzienia. Dwaj ze skazanych księży zmarli w więzieniu. Internowany poza Krakowem został abp Eugeniusz Baziak9 II. Rada Państwa ogłosiła dekret o wymaganiu zgody władz przy obsadzaniu stanowisk duchownych, dla episkopatu nie do przyjęcia, bo uzależniający kierowanie Kościołem od władzy świeckiej, czego zakazuje kodeks prawa kanonicznego.

8 V. Episkopat w memoriale, który przeszedł do historii pod nazwą „Non possumus”, oznajmił rządowi, że nie zastosuje się do dekretu z 9 lutego.22 IX. Bp Kaczmarek skazany na 12 lat więzienia, sądzeni z nim księża na kary do 10 lat. Przeciwko nadużyciom podczas procesu i nagonce prasowej zaprotestował ks. kardynał Wyszyński.

25 IX. Prymas aresztowany. Więziony był w Rywałdzie koło Lidzbarka, od 12 X w Stoczku Warmińskim, od 5 X 1954 r. w Prudniku i od 27 X 1955 r. w Komańczy. Aresztowano też bp. Antoniego Baraniaka i internowano bp. Lucjana Bernackiego – prymasowskich sufraganów gnieźnieńskich.

[srodtytul]1954[/srodtytul]

3 VIII. Z Opolszczyzny, Dolnego i Górnego Śląska wywieziono do obozów pracy ok. 1500 zakonnic.1 IX. Katechizacją objęto już tylko 35 proc. szkół i 25 proc. uczniów.

[srodtytul]1956[/srodtytul]

22 V. Sekretarz episkopatu bp Zygmunt Choromański w liście do sekretarza KC PZPR Franciszka Mazura postulował: cofnięcie decyzji o aresztowaniu lub usunięciu ze stanowisk ośmiu biskupów i pięciu administratorów apostolskich, nowelizację dekretu z 9 II 1953 r., zaprzestanie usuwania religii ze szkół, zapewnienie duszpasterstwa w wojsku i więzieniach, zaprzestanie nękania duchowieństwa.

Wskutek prześladowań Kościoła w latach 1947 – 1953 spośród kleru diecezjalnego zabito 37 duchownych, 260 zmarło lub zaginęło, 350 internowano, 700 przeszło przez więzienia, 900 wygnano. Liczba księży diecezjalnych spadła w tym okresie o 2247. Liczba zakonników zmniejszyła się o 724. Zabito 54, internowano 200, wygnano 300. Liczba kościołów i kaplic zmniejszyła się o 2143, klasztorów męskich o 150, żeńskich o 608, szkół katolickich ze 135 do 50.

26 VIII. W Częstochowie kilkaset tysięcy, może nawet milion, wiernych odnowiło Śluby Jasnogórskie.

24 X. Po przemówieniu nowego I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki na półmilionowym wiecu mieszkańców Warszawy zebrani skandowali: „Uwolnić Wyszyńskiego” i „Wyszyński do Biura” [Politycznego].26 X. Prymas powraca do Warszawy.

[srodtytul]1958[/srodtytul]

20 VII. Służba Bezpieczeństwa wtargnęła do klasztoru jasnogórskiego, aresztowała świeckich i duchownych pracowników Instytutu Prymasowskiego, skonfiskowała publikacje religijne.

4 VIII. Władze zarządziły usunięcie krzyży z budynków szkolnych i odsunięcie zakonników od nauczania religii.

[srodtytul]1959[/srodtytul]

Czerwiec. W Kraśniku Fabrycznym zamieszki z powodu usunięcia kaplicy i krzyża z miejsca obiecanej budowy kościoła. Po starciach z milicją 20 osób ukarano aresztem, 34 grzywną, kilkadziesiąt wyrzucono z pracy.

[srodtytul]1960[/srodtytul]

27 – 28 VI. W Nowej Hucie zamieszki spowodowane usunięciem krzyża z miejsca przeznaczonego na budowę kościoła, brutalnie stłumione przez milicję i SB.

Lipiec, sierpień. Pierwsza, później powtarzana co roku, „akcja letnia” SB, MO, WOP i administracji powiatowej zwalczania wszelkich form duszpasterstwa wakacyjnego.Wrzesień. W Katowicach SB zlikwidowała Centralną Krucjatę Wstrzemięźliwości i aresztowała na cztery miesiące jej założyciela ks. Franciszka Blachnickiego.

[srodtytul]1961[/srodtytul]

1 IX. Usunięto nauczanie religii ze szkół wszystkich szczebli i typów.

[srodtytul]1962[/srodtytul]9 VI. W MSW utworzono osobny Departament IV do walki z Kościołem – strukturę, która przetrwała aż do upadku komunizmu w Polsce.

[srodtytul]1963[/srodtytul]

6 VII. MSW wydało instrukcję o objęciu kontrolą całego duchowieństwa i wszystkich placówek Kościoła oraz dokumentowania ich działalności w teczkach ewidencji operacyjnej na księży, biskupów i parafie (w skrócie TEOK, TEOB i TEOP).

[srodtytul]1965[/srodtytul]

10 XII. Początek wielomiesięcznej kampanii propagandowej zohydzającej episkopat za list do biskupów niemieckich z formułą „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”.

[srodtytul]1966[/srodtytul]

9 IV. Władze próbowały zakłócić inaugurację w Gnieźnie kościelnych obchodów tysiąclecia chrztu Polski, organizując konkurencyjną imprezę. Metodę tę powtarzano przez cały rok podczas wszystkich milenijnych uroczystości kościelnych.

Władze przegrały tę konfrontację i – generalnie – całą kampanię antykościelną. Po burzliwym roku 1966 kontynuowały politykę nękania i ograniczania Kościoła metodami administracyjnymi, ale – wyjąwszy nieliczne, zwłaszcza w latach 70., epizody, jak „aresztowanie” obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, pobicie ks. Andrzeja Bardeckiego czy pacyfikacja wsi Zbrosza Duża za starania o budowę świątyni – unikały jawnych i brutalnych akcji antykościelnych. Aż do opisywanych w tym dodatku lat 80.

[i] na podstawie m.in.: Antoni Dudek, Ryszard Gryz: „Komuniści i Kościół w Polsce (1945 – 1989)”; ks. Zygmunt Zieliński: „Kościół w Polsce 1944 – 2002”; Jan Żaryn: „Dzieje Kościoła katolickiego w Polsce (1944 – 1989)”[/i]

[srodtytul]Od PKWN do Milenium [/srodtytul]

[srodtytul]1944[/srodtytul]

Pozostało 100% artykułu
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!