Grupa krytykuje w ten sposób Franciszka za podejście do tematów takich jak np. komunia przyjmowana przez osoby rozwiedzione 

Najbardziej znanym z tej grupy jest o. Aidan Nichols, 70-letni brytyjski ksiądz zakonu dominikanów, który napisał wiele książek i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych teologów w świecie anglojęzycznym.

"Podejmujemy tę interwencję jako ostateczną odpowiedź na narastające szkody spowodowane przez słowa i działania papieża Franciszka w ciągu kilku lat, które doprowadziły do jednego z najgorszych kryzysów w historii Kościoła katolickiego" - napisali autorzy 20-stronicowego listu.

List atakuje Franciszka za rzekome złagodzenie stanowiska Kościoła w wielu sprawach. Autorzy twierdzą, że wypowiadał zbyt łagodnie ws. aborcji i zbyt otwarcie przyjmował homoseksualistów. Uwagi dotyczą również pochlebnych wypowiedzi pod adresem protestantów i muzułmanów.

Dokument został opublikowany przez LifeSiteNews, konserwatywną katolicką stronę internetową, która często stanowi platformę do ataków na papieża. Tam też ukazał się się list yłego ambasadora Watykanu w Waszyngtonie, arcybiskupa Carlo Marii Vigano, wzywający papieża do rezygnacji.

Rzecznik Watykanu nie skomentował listu, który zawiera dziesiątki przypisów, wersetów biblijnych, wypowiedzi poprzednich papieży i bibliografię. Autorzy zachęcają również internautów do składania podpisów pod petycją w tej sprawie.