W rozmowie z Kanałem 12 gen. Toledano zapowiedział, że Deif - stojący na czele zbrojnego ramienia Hamasu - i Sinwar, lider Hamasu w Strefie Gazy "są i będą" wśród celów Izraela.

Deif, jeden z twórców zbrojnego ramienia Hamasu, jest oskarżany o Izrael o to, że stał za licznymi atakami terrorystycznymi w tym atakami terrorystów samobójców poczynając od połowy lat 90-tych.

Deif był wielokrotnie ranny w czasie wymierzonych przeciwko niemu przez Izrael operacji, których celem było zabicie go. W 2014 roku w czasie jednego z takich ataków zginęła jedna z jego żon i dwoje dzieci.

Sinwar jest osobą numer dwa w hierarchii Hamasu (wyżej stoi tylko Ismail Haniyeh). W przeszłości Sinwar spędził wiele lat w izraelskim więzieniu po skazaniu go w 1989 roku za przeprowadzenie porwania dwóch izraelskich żołnierzy, a następnie wykonanie na nich egzekucji.

Generał Toledano w rozmowie z Kanałem 12 mówił też, że im dłużej izraelska armia realizuje wojskowe cele w Strefie Gazy, tym lepiej.

Toledano chwalił siły zbrojne za ich gotowość do walki i podkreślał sukcesy izraelskiego lotnictwa, które w nalotach z czwartku na piątek miało zniszczyć wiele podziemnych tuneli wykorzystywanych przez Hamas. W atakach tych - według izraelskiej armii - miało też zginąć wielu bojowników Hamasu.

Generał Toledano podkreślił, że dzięki skuteczności izraelskiego wywiadu i "efektywnym metodom ataków z powietrza i lądu" udało się zaatakować Hamas "wewnątrz tuneli".

Mówiąc o ofiarach wśród palestyńskich cywilów gen. Toledano oskarżył Hamas o to, że jego strategia polega na "działaniu z terenów zamieszkanych przez cywilów i używania cywilów jako ludzkich tarczy".

- Tak samo jest z tunelami, które znajdują się pod (domami) rodzin - dodał.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM