A jest to możliwe dzięki wsparciu z funduszy norweskich i EOG. - W ciągu najbliższych 3 lat z wydarzeń skorzysta ponad 350 tysięcy osób w Polsce i zagranicą – mówi Nitzan Reisner, z Muzeum.
Placówka dostała 12,5 mln zł złotych dofinansowania. – Środki te umożliwią nam realizację bezprecedensowego dwuipółletniego programu edukacyjno-kulturalnego skierowanego do odbiorców w Polsce i Europie – dodaje Reisner.
Projektem, którym jest realizowany dzięki wsparciu jest akcja „Spotkajmy się w muzeum" Powstał on z myślą o edukacji dzieci i młodzieży, w tym grup znajdujących się w złej sytuacji społecznej, rodziców, ale także edukatorów i nauczycieli z Polski i zagranicy. - W jago ramach organizowane są bezpłatne zajęcia i warsztaty dla dzieci na terenie muzeum, w szkołach, szpitalach, gry edukacyjne i niestandardowe akcje miejskie np. akcja społeczna „Żonkile" –wyliczają przedstawiciele placówki. Dodają, że program zakłada również działania edukacyjne dla nauczycieli: kursy, konferencje metodyczne, wyjazdy studyjne i specjalistyczne publikacje.
W ramach „Oblicza różnorodności" odbędzie się cykl działań, które pozwolą uczestnikom zdobyć wiedzę o różnorodności kulturowej, etnicznej, religijnej i społecznej, tworząc przestrzeń do refleksji nad uprzedzeniami i stereotypami oraz budując platformę dialogu międzykulturowego. Na „Oblicza różnorodności" składają się m.in. warsztaty fotograficzne, muzyczne, wykłady, spotkania, debaty, wystawy, rezydencje artystyczne.
- Poprzez te działania zachęcamy uczestników do spojrzenia na kulturę i historię Żydów polskich w szerszym, bardziej uniwersalnym kontekście budowania relacji swój-obcy, mniejszość-większość, funkcjonowania obok siebie odmiennych grup. Pragniemy pokazać, że historia i doświadczenia Żydów polskich są, bądź mogą być, podobne do doświadczeń każdego z nas, niezależnie od pochodzenia – mówi Reisner.