1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
Unia Europejska to bez wątpienia jedno z największych osiągnięć w powojennej Europie. Będąc w Brukseli bardzo często przechodzę obok popiersia Roberta Schumana, jednego z ojców Wspólnoty. Moi goście wielokrotnie pytali mnie, dlaczego Robert Schuman ma taki smutny wyraz twarzy. Pół żartem, pół serio odpowiadam wtedy, że ten smutek wynika z wypaczenia jego idei Unii Europejskiej. Unia miała ułatwić przede wszystkim wymianę handlową i zapewnić dobrobyt tworzącym ją narodom. Niestety, dzisiaj widzimy, że koncepcja UE niebezpiecznie zbliża się do pomysłu utworzenia centralnie sterowanego ponadnarodowego bytu, który jeszcze zanim powstał, stał się niewydolny z powodu ogromnej ilości absurdalnych i niepotrzebnych regulacji. Musimy przypomnieć sobie lekcję, której udzielili nam ojcowie nowoczesnej Europy przeszło 60 lat temu. Nie straciła ona na aktualności.
2. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Polska nie powinna wchodzić do strefy euro. Na przykładzie południa Europy widzimy, że przyjęcie wspólnej waluty nie rozwiązało problemów takich państw jak Grecja, Portugalia czy Hiszpania, a nawet je pogłębiło. Kryzys, z którym boryka się większość europejskich państw w dużym stopniu jest spowodowany przez wspólną walutę. Moim zdaniem należy z dystansem przyglądać się unii monetarnej i podobnie jak Wielka Brytania chroni swojego funta, chronić naszą złotówkę.
3. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?