Należy przeciwstawiać się wszelkim formom dyskryminacji na wspólnym rynku UE, np. dyskryminacji rolników poprzez nierówność w wysokości dopłat bezpośrednich (Polska należy do krajów dyskryminowanych z zaniżoną wysokością dopłat). Należy też przeciwstawiać się wszelkiej dyskryminacji na rynku pracy. Pracownicy i pracodawcy powinni nieć jednakowe prawa i obowiązki na terenie całej Unii, a swobodny przepływ osób nie powinien być w żaden sposób ograniczany, poza koniecznymi sytuacjami z uwagi na bezpieczeństwo publiczne.
7. Polityka rolna. Czy należy utrzymać na obecnym poziomie pomoc dla rolnictwa w krajach UE? Czy UE powinna rozważyć inną alokację tych środków np. na rozwój innowacyjnej gospodarki?
Polityka rolna powinna zostać utrzymana, a nawet zwiększona, gdyż rolnictwo europejskie przegrywa konkurencję na rynkach światowych. Europa powinna dążyć do samowystarczalności żywnościowej. Polityka rolna powinna wrócić do zasad z jej początkowego okresu, tzn. do wspierania produkcji rolnej. Alokacja środków powinna być tak zmieniona, by trafiały one do prawdziwych, uprawiających ziemię rolników, a nie do osób będących tylko właścicielami ziemi. Większą część środków należy kierować na małe i średnie gospodarstwa rodzinne, z finansowania unijnego należy wyłączyć rolnictwo prowadzone metodami przemysłowymi, np. wielkoprzemysłowe tuczarnie trzody chlewnej, czy drobiu. Poziom dopłat bezpośrednich dla rolników powinien być oparty o jednolitą stawkę na hektar powierzchni, uzupełnianą o dodatkowe płatności związane z rodzajami i wielkością produkcji, a także działaniem na rzecz środowiska.
8. Budżet UE. Jak duży budżet powinna mieć Unia Europejska. Jeśli większy niż dziś, to proszę wskazać źródła dochodów (podatek europejski, podatek od transakcji finansowych, większy udział w dochodach podatkowych państw UE?). Czy powinien powstać osobny budżet strefy Euro?
W interesie Polski leży większy budżet UE i o jego zwiększenie powinniśmy nieustannie zabiegać. Źródłem zwiększonych dochodów budżetu UE powinny być wyższe wpłaty państw członkowskich, zależne od wielkości PKB. To jest najbardziej sprawiedliwy system finansowania Unii, bo im większe PKB, tym większe korzyści państw członkowskich na wspólnym rynku UE.
9. Rozszerzenie UE. Czy opowiada się Pan/Pani za rozszerzeniem UE na nowe kraje (jeśli tak to jakie? np. Ukrainę, Mołdowę, Gruzję, Turcję), nawet kosztem zmniejszenia funduszy strukturalnych dla Polski w przyszłości?