- Zgodnie z ustawą o IPN (art. 27 i art. 28) każdy, kto posiada dokumenty wytworzone przez organy bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Każdy, kto bez tytułu prawnego posiada dokumenty zawierające informacje z zakresu działania IPN, jest obowiązany wydać je Prezesowi IPN - przypomina Agnieszka Jaremczak - Sopińska, rzeczniczka Instytutu.
Chodzi w szczególności o dokumenty wytworzone przez cywilne i wojskowe organy bezpieczeństwa PRL, przede wszystkim Urzędy Bezpieczeństwa, Służbę Bezpieczeństwa, Informację Wojskową i Wojskową Służbę Wewnętrzną.
Jednocześnie Instytut Pamięci Narodowej przypomina, że ten kto powyższe dokumenty niszczy, ukrywa, uszkadza, usuwa lub uchyla się od ich przekazania, utrudnia lub udaremnia ich przekazanie Instytutowi Pamięci Narodowej – podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Dokumenty można dostarczyć lub przesłać do siedzib Oddziałowych Biur Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w całym kraju.
Oto adresy gdzie takie dokumenty powinny trafić.